E, 26.09.2022

Publikuni jõuab Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo «72 päeva»

Postimees
Publikuni jõuab Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo «72 päeva»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pildil Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper
Pildil Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Pika pausi järel on taas autorite ja lavastajatena proovisaalis Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo. 20. veebruaril jõuab publiku ette nende lavastus «72 päeva» Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia black box'i.

Lavastuse koreograaf on Jüri Nael ja keha dramaturg Giacomo Veronesi.

Aastal 1889 kihutab Ameerika ajakirjanik Nellie Bly ümber maailma, näitamaks kõigile, et ta suudab olla kiirem kui Jules Verne’i poolt väljamõeldud briti härrasmees Phileas Fogg ja tema 80-päevane ümbermaailmareis. Bly nõuab loorbereid ja need ta ka saab, plaanitud 75 päeva asemel kestab tema reis New Yorgist New Yorki rekordilised 72 päeva.

72 päeva
72 päeva Foto: Erakogu

Lisaks reaalsele ruumis ja ajas kulgevale reisile on Bly’l ka sootuks keerulisem ülesanne - lakkamatult kirjeldada oma lugejatele aurikuilluminaatorist ja rongiaknast nähtavat. Justkui peatselt leiutatav futuristlik maalikunst, on Bly teedrajav ajakirjanduslik eksperiment kui pisikesteks tükkideks pihustatud ja rütmiliselt pulseeriv skits üha kiirust koguvast ja väiksemaks jäävast maailmast, kus ka kirjutaja ise ei malda paigal püsida.

Sarnaselt Bly rutakale ja ootamatule reisile on ka meie 72 päeva kestnud tripp kujuteldava ajavaguni aknast nähtava peegeldus. Üheteistkümnest noorest näitlejannast moodustuv ansambel pööritab vaatajate ees kaleidoskoopi nähtavast ja nähtamatust. Teatriõhtu saab olema naiselik pilt maailmast, pilt, mis on ühtaegu tundlik ja õrn ning hämaralt metsik, kütkestav oma muutlikus ja samas intrigeerivas kohalolus.

Laval Liisa Saaremäel, Keithy Kuuspu, Kristiin Räägel (Tallinna Linnateater) ja EMTA lavakunstikooli 31. lennu üliõpilased Alice Siil, Astra Irene Susi, Emili Rohumaa, Hanna Brigita Jaanovits, Hele-Riin Palumaa, Kristin Prits, Kristina Preimann, Lauren Grinberg.

Lavastus on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorilavastus.

«72 päeva» etendub vaid loetud kordadel ja saalis on kohtade arv väga piiratud.

Märksõnad
Tagasi üles