N, 21.09.2023

Kersti Karu tähistab oma poolt sajandit ARSi majas vestluse ja näitusega

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Keraamik Kersti Karu.
Keraamik Kersti Karu. Foto: Erakogu

Detsembris 2021 tähistas keraamik Kersti Karu oma 75. sünnipäeva ja ühtlasi möödus 2021. aastal 50 aastat ajast, mil ta alustas tööd ARSi majas, toonase Kunstifondi Kunstitoodete Kombinaadi keraamika ateljees. Sel puhul on kunstnikuga salvestatud elu- ja loomelooline videovestlus ning avatud näitus «Vormimängud».

8. märtsist kuni 8. aprillini ARS Showroomis avatud dekoratiivkeraamika näitus «Vormimängud» toob kokku kompositsiooni «Meri, kajakad ja päike», mille püsiasukoht on Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus, objektid «Valged linnud» Lasnamäe linnavalitsusest ning komplekti «Mees ja naine alustel», «Maja» ja «Torn» (ehk «Kirik») kompositsioonist «Linn» Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseumist.

Kersti Karu jaoks on keraamika ala, mis ühendab eri kunstiliike: «See on universaalne, sest siin saab tegeleda nii graafika, skulptuuri kui ka maaliga. Lisaks on hõlmatud ka geomeetria ja arhitektuursed vormid. Samas vajab keraamika tohutut ettekujutusvõimet. Glasuurid on enne põletamist hoopis teist värvi ning töötades tuleb ette kujutada, millised nad ahjust tulles võiksid välja näha. Iga töö on seetõttu ka kordumatu.»

Keraamika on ka väga vana eriala. «Arheoloogid leiavad vanade kultuuride keraamikat ja ka tänase keraamika tükid võivad samuti olla tulevikus jäljed meie praegusest ajast. Sel moel oleme igavikuga seotud,» leiab Karu.

Keraamikas peitub tema jaoks saladus ja selle valmimine on justkui inimese arengu kujund. «Keraamika läbib põletusprotsessi ja valmib alles seejärel lõplikult. Ka elus on nii, et inimene peab läbima kannatusi, nö põletusprotsesse, et selle kaudu kasvada ja selgineda. Võib öelda, et töö saviga on aidanud mul aru saada elu mõttest. Seni kuni käed-jalad liiguvad, tegutsen edasi.»

Oma õpetajateks peab Kersti Karu Ellinor Piippuud ning Elsi Johansoni, kes õpetas teda glasuurijaks. Kunstiakadeemias oli juhendajaks Evi Mardna. Häid õpetussõnu andis aga Leo Rohlin, kes oskas alati öelda õige sõna ja rääkis igaühega individuaalselt, ning joonistusõpetaja Leili Kuldkepp, kes pani rõhku figuuride joonistamisele ja millest omakorda sai alguse huvi figuuride modelleerimise vastu.

Elu- ja loomelooliste tähtpäevade puhul vestles Kersti Karuga tema tütar Aija Sakova ning vestluse leiab:

Video on salvestatud ARS tarbekunstigaleriis. Teostas Kaspar Pokk. Video valmimist toetas Eesti Kultuurkapital.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles