E, 4.12.2023

AK ⟩ Filmilik krimi- ja spioonilugu pimendamisaegsest Londonist

Helen Pärk
, krimikriitik
Copy
John G. Brandon, «Karje Sohos».
John G. Brandon, «Karje Sohos». Foto: Raamat

John G. Brandoni «Karje Sohos» on krimilugu, mis viib lugejad II maailmasõja ­alguspäevadesse, kus kogu öine London oli pimendatud, et vaenlase ­lennukitele ei paistaks ainumastki inimtegevust reetvat valguskiirt. Kuid paraku lõi pimendamine omakorda ka ­soodsa pinnase põrandaalusele seltsi­elule, valgust kartvatele kohtumistele ning kuritegevuse laiemale levikule.

Krimiloo peategelane on ­Sohot ning selle elanikke läbi ja lõhki tundev iiri-itaalia päritolu Scotland Yardi inspektor Patrick Aloysius McCarthy. Ta on nägus, seltskondlik ja osav suhtleja, hoolimata sellest, kas tema vastas on lihtne söevedaja või veetlev paruness. Samuti on McCarthy oskuslik ümberkehastuja ning mitte keegi ei oska kahtlustadagi, et kohalike seas populaarne ja lugupeetud inspektor jälgib Soho elanike tegemisi ka ­hoopis teistsuguse identiteedi alt.

Pimeduse varjus väikeses Soho kohvikus, mida peab väärikas itaallanna signora Lucia ning mis on detektiivinspektor McCarthy isikliku kaitse all, jääb viimasele silma erakordselt hästi riietatud, oliivja naha, ronkmustade juuste ja jääsiniste silmadega tundmatu mees, kellest õhkub ohtlikkust. Mõni tund hiljem, pärast töist õhtusöögikohtumist asepolitseiülemaga, kui McCarthy valmistub magama minekuks, sekkub tema uneplaanidesse «pilkast pimedust lõhestanud karje».

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles