E, 26.09.2022

Ingrid Ruudi peab Sõltumatu Tantsu Laval loengu «Mittestandardne keha linnaruumis»

Kultuuritoimetus
Ingrid Ruudi peab Sõltumatu Tantsu Laval loengu «Mittestandardne keha linnaruumis»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ingrid Ruudi peab Sõltumatu Tantsu Laval loengu.
Ingrid Ruudi peab Sõltumatu Tantsu Laval loengu. Foto: STL

Neljapäeval, 7. aprillil algusega kell 16 peab Ingrid Ruudi Sõltumatu Tantsu Laval loengu «Mittestandardne keha linnaruumis». Loeng toimub Vaba Lava proovisaalis (sissepääs STL-ist) ja ka ZOOM-ülekandena!

«Läbi aegade on armastatud öelda, et hea arhitektuur on inimmõõtmeline. Aga missuguse inimese mõõtu sel puhul silmas peetakse? Püüan loenguga juhtida tähelepanu kehade erinevusele ja mitmekesisusele (linna)ruumis, standardiseerimisest lähtuva modernistliku mõtteviisi piiratusele ning marginaalsete ja lisavajadustega kasutajate ruumikogemustele. Toetun intersektsionaalsele feminismile ja universaaldisaini teooriatele, mis aitavad märgata ja analüüsida statistilisest keskmisest erinevate kehade ruumikasutusviise. Samuti tutvustan mõningaid performatiivseid avaliku ruumi kunstiprojekte, mis on tõukunud lisavajadustega inimeste argikogemustest.»

Ingrid Ruudi on arhitektuuriajaloolane, kuraator ja kriitik, kelle uurimisvaldkondadeks on arhitektuur ja avalik ruum 20. sajandi teisest poolest tänapäevani, kunsti ja arhitektuuri kokkupuutepunktid ning ruumilise keskkonna feministlikud aspektid. Tema suuremateks kuraatoriprojektideks on olnud «Gaasitoru» Veneetsia arhitektuuribiennaalil (2008), linnainstallatsioonide festival LIFT11 (2011, koos Margit Arguse, Margit Aule ja Maarin Ektermanniga), uurimuslikud näitused “«Ehitamata. Visioonid uuest ühiskonnast 1986–1994» (2015) ja «Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile» (2019) Eesti arhitektuurimuuseumis ning Dénes Farkasi isiknäitus «How-to-calm-yourself-after-seeing-a-dead-body Techniques» (2017) Eesti kaasaegse kunsti muuseumis. Hetkel töötab ta EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudis teaduri ja külalisdotsendina. Vt lähemalt ingridruudi.ee.

Sõltumatu Tantsu Lava loengusari «Avalik ruum ja koreograafia"» mõtiskleb avaliku ruumi ja koreograafia vaheliste seoste üle. Kuidas meist ümbritsevast keskkonnast moodustub tähenduslik ruum; millised uued hoiakud ja suhted saavad tekkida olemasolevatesse paikadesse; kuidas saab koreograafia avalikku ruumi mõjutada ja mõtestada; millised on linnaruumi koreograafiad?

Käesoleval hooajal oktoobrist maini toimuva loengusarja raames oleme palunud avaliku ruumi ekspertidel ja kunstiteadlastel teha oma valdkonda sissevaade ka (inim)kehade, liikumise ja koreograafia aspektidest.Loengud toimuvad kord kuus Sõltumatu Tantsu Laval ning on avatud kõigile huvilistele.

Sõltumatu Tantsu Loengud toimuvad STL-i avaliku ruumi koreograafia residentuuriprogrammi osana. 2021/2022 hooaja vältel toimub 5 residentuuri, mille raames uurivad koreograafia ja liikumise võimalusi ning katsetavad uusi viise publikuga kohtumiseks avalikus ruumis järgmised kunstnikud: Henri Hütt; Helena Krinal ja Heleri Kängsepp; Brite Vilgo ja Kristina-Maria Heinsalu; Karolin Poska, Maret Tamme ja Theodore Parker;Liis Vares. Residentuuritulemite esitlused toimuvad mais ja juunis: 14. mail Henri Hütt, 30. mail Karolin Poska, Maret Tamme ja Theodore Parker, 19. juunil Brite Vilgo ja Kristina-Maria Heinsalu. Liis Varese esitluse aeg on täpsustumas.

Märksõnad
Tagasi üles