K, 30.11.2022
Vaata, kus Melchior Tallinna vanalinnas seikleb
Melchiori filmi üks peategelasi on küll Tallinn, ometigi õnnestus Tallinna vanalinna filmida vaid üksikud korrad. Pildil stseen Tallinna vanalinnas Raekoja ees. Foto: Robert Lang
Heleri Kuris
, multimeedia disainer
Vaata, kus Melchior Tallinna vanalinnas seikleb
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Värske mängufilmi «Apteeker Melchior» üks peategelasi on kahtlemata keskaegne Tallinna linn. Filmisündmustes paremaks orienteerumiseks tegi Postimees graafilise kaardi.

Järgmisel nädalal alustab Tallinna linnamuuseum koostöös filmitootjatega ekskursioone apteeker Melchiori jälgedes. 

Tallinna Linnamuuseumi ajaloolase Küllike Tinti sõnul aitavad ajalooteemalised filmid ja raamatud minevikule elu sisse puhuda ja tekitada huvi ajaloo vastu. «Viimane film, mis käsitles keskaegset Tallinna, pärineb 1980. aastatest. Sellest ajast on aga ajalooteadus ja filmitööstus väga palju edasi arenenud. Nii «Apteeker Melchiori» mängufilm kui ka vanalinnaekskursioon filmi radadel avavad põnevaid uusi tahke keskaegsest Tallinnast.»

Kuigi ka ajaloolased ise ei tea detailitäpsusega, milline keskaegne Tallinn oli, annab filmis esitatud nägemus ja vanalinnas asuvate apteeker Melchiori tegevuspaikade külastamine hea ettekujutuse selleaegsest elust. «Ekskursioonil osalejad saavad viibida paikades, millel on filmis oluline roll. See aitab paremini mõista, milline oli keskaegne Tallinn, tolleaegne ühiskond ja kuidas elu pealinnas sel ajal toimis,» selgitas Tint.

Tallinna Linnamuuseumi korraldatud avalikud ekskursioonid «Apteeker Melchiori» filmi radadel alustavad 17. aprillil. Osalejad saavad tutvuda Toompea väikese ja suure kindlusega, käia läbi Toomvärava, Lühikese jala väravatorni, Rataskaevu ja Pika jala väravatorni juurest, külastada Pühavaimu kirikut ja Raeapteeki, kus saab maitsta ka apteeginapsu või martsipani, tutvuda filmi suurima massistseeni võttepaigaga Raekoja platsil, Dominiiklaste kloostriga ja teemakohaste museaalidega Tallinna Linnamuuseumis.

Ekskursioonil ronitakse üles ka Toompea nõlvast.
Ekskursioonil ronitakse üles ka Toompea nõlvast. Foto: Meeli Küttim
Ekskursioonil näeb ka Jaana Ratase joonistusi keskaegsest Tallinnast.
Ekskursioonil näeb ka Jaana Ratase joonistusi keskaegsest Tallinnast. Foto: Meeli Küttim
Ekskursioon apteeker Melchiori jälgedes, Dominiiklaste kloostri külastamine.
Ekskursioon apteeker Melchiori jälgedes, Dominiiklaste kloostri külastamine. Foto: Meeli Küttim
Ekskursiooni käigus jõutakse ka hiljuti 600 aastaseks saanud Tallinna Raeapteeki, kus lisaks tavapärastele ravimitele leidub ka kõige imelisemaid preparaate.
Ekskursiooni käigus jõutakse ka hiljuti 600 aastaseks saanud Tallinna Raeapteeki, kus lisaks tavapärastele ravimitele leidub ka kõige imelisemaid preparaate. Foto: Meeli Küttim

Ekskursioone juhivad Küllike Tint ja teised Tallinna Linnamuuseumi ajaloolased, kes avavad lisaks ajaloole ka filmitegemise telgitaguseid – millised nüansse filmitootjad keskaegse olustiku loomisel kasutasid ja miks mõnel juhul ei olnudki võimalik tagada filmis ajaloolist autentsust. Näiteks saab ekskursioonil vastuse küsimusele, miks osad keskaegse Tallinna stseenid filmiti hoopis Ida-Virumaal, Kuressaares, Lääne-Virumaal, Viimsis või Lätis.

Märksõnad
Tagasi üles