Esmaspäeval algab Ukrainat toetav filmiprogramm

Kultuuritoimetus
Copy
Kaader filmist «Ninasarvik»
Kaader filmist «Ninasarvik» Foto: Kaader filmist

Kui palju me teame Ukraina filmidest? Maikuu jooksul avaneb Eesti publikul väärt võimalus tutvuda Ukraina kinokunstiga ning avaldada oma toetust. Valik Ukraina filme linastub 9. – 12. maini Tallinna kinodes Artis ja Sõprus, 9. maist saab linateoseid nautida ka PÖFFi veebikinos ja mai lõpust ETV vahendusel. Filmiprogramm «Au Ukraina filmitegijatele» on kõigile tasuta, kuid kutsutakse annetama Ukraina ja sealsete filmitegijate heaks.

Programm saab avalöögi kinos Artis, kus Euroopa päeval, 9. mail linastub Sergei Loznitsa «Donbass». Film viib vaataja absurdsesse moodustisse nimega Novorussija, kus tõejärgse ajastu argipäevas elavad inimesed kesk korruptsiooni, ajupesu, juhuslikke pomme, «puhkusel» viibivaid naaberriigi sõjaväelasi ja võltspatriotismi.

Kinoõhtu algab ukrainapäraste pirukatega ning filmile eelneb põnev arutelu vaba meedia ja vene propaganda teemadel. Kaasa löövad meediaekspert Andres Jõesaar, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela ning kultuuriminister Tiit Terik.

Oleh Sentsovi «Ninasarvik» räägib loo Vovast, kes kasvab üles peres, kus isa veedab suurema osa ajast vanglas, vanem vend teenib aega Afganistanis, õde abiellub liiga noorelt ja kunagi ei puudu laualt viin. Vovast saab mässumeelne pätt ja kardetud gängiliider.

Sergei Paradžanovi 1965. aasta film «Unustatud esivanemate varjud» teenis režissöörile jalamaid üleilmse kuulsuse. Filmi iseloomustavad peadpööritav kaameratöö, ekspressiivne värvidramaturgia ja intensiivne helikujundus.

2. aprillil Ukraina sõjas hukkunud režissööri Mantas Kvedaraviciuse mälestuseks tuleb Sõpruses ekraanile «Mariupolis» – visuaalselt võimas austusavaldus kriisis kannatavale linnale.

«Au Ukraina filmitegijatele» on väga hea võimalus tutvuda Ukraina rikkaliku kultuuri ja filmikunstiga, mis praeguste sõjauudiste taustal vääriks palju laiemat kajastamist.

Tagasi üles