L, 26.11.2022

KULTUUR ⟩ Helme, Ratase, Põlluaasa ja Seedri kosmoselahingud koomiksiraamatus

Priit Hõbemagi
Helme, Ratase, Põlluaasa ja Seedri kosmoselahingud koomiksiraamatus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Neli sõpra enne kosmoseseiklust.
Neli sõpra enne kosmoseseiklust. Foto: Urmas Viik

Tallinna Ülikooli BFMi uues Nova majas on üleval Urmas Viigi näitus «Tume planeet». Piltidel on koomiksižanris joonistatud poliitiline kosmoseseiklus, mille tegelaste prototüüpideks on neli värvikat tegelast – Alfa (Mart Helme), Djuud (Jüri Ratas), Rubens N (Henn Põlluaas) ja Helios Küpress (Helir-Valdor Seeder) –, kes asuvad Toompealt kosmosereisile eesmärgiga kosmoses kord majja lüüa ja ka seal igasugune liberaalitsemine lõpetada.

Algselt pandi pildid üles Kunstihoones 2021. aasta suvel korraldatud rahvusvahelisele kuraatorinäitusele «Mis sillutab teed uuele maailmale?». Kuid Eesti poliitikute kosmoseseikluse esimene ilmumine avalikkuse ette takerdus. Põhjuseks ei olnud mitte mõjukate poliitikute protestid, vaid hoopis Kunstihoone kuraatori nõudmine, et koomiksi tekstist tuleb eemaldada sõnad «pede» ja «neeger», kuna need võimendasid tema arvates vihakõnet.

 

Urmas Viik (60)

Eesti graafik, illustraator ja installatsioonikunstnik.

Lõpetanud 1991. aastal Tallinna Kunstiülikooli graafika eriala.

Pälvinud 1997. aastal Kristjan Raua preemia ja 1998. aastal Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia.

Alates 2015. aastast vabakutseline kunstnik.

Märksõnad
Tagasi üles