Jarmo Reha sütitav lavastus uurib indiviidi ja massi suhet

Kultuuritoimetus
Copy
Aare Pilv ja Jarmo Reha
Aare Pilv ja Jarmo Reha Foto: Alan Proosa

18. mail esietendub Ekspeditsiooni ja Kanuti Gildi SAALi ühisproduktsioonina Jarmo Reha lavastus «Divide et Impera * Jaga ja valitse». Laval on Jarmo Reha ise, Aare Pilv (mõlemad on ka lavastuse dramaturgid) ning Pääru Oja.

Žanrilt on lavastus mikstuur, kus kokku liidetud kõnekoosolek, salongiõhtu, loeng, installatsioonikunst ja rituaal. Tegu on Gesamtkunstwerkiga, kus tekst, visuaalkunst, ruumikogemus ja kõlakunst on võrdsetel positsioonidel. Üheks partneriks kunstilise terviku teostumisel on mõistagi ka publik ise.

«Divide et impera» lähtub küsimustest, mis viimastel aegadel on taas aktuaalseks saanud. Mis koondab inimesi hulkadeks? Milline on indiviidi ja massi vastastikune suhe? Kui raske on üksikisikul massist eralduda? Kas on olemas kollektiivne vastutus? Mis võimaldab täiesti tavalistel inimestel teha kurje tegusid? Mida tähendab kangelaslikkus? Mida tähendab inimlik puudutus?

Kõigile neile küsimustele saab lavastusest vastused – mõistagi mitte ühemõtteliselt programmilised, vaid inimhinge keerulisust arvestavad ja poeetilised. «Divide et impera» loodab heita valgust südame kodadesse, et võiksime inimestena oma tegutsemismotiividest teadlikumad olla.

Lavastust mängitakse Kopli rahvamajas, mis on ilmekas näide omaaegse Pätsi pehme autoritarismi ametlikust esindusarhitektuurist (arhitekt Elmar Lohk) – sellelgi on lavastuse kontseptsioonis oma roll.

Lavastuse kunstnik on Maarja Pabunen, helikunstnik Markus Robam, heliinsener Stefano Matozzi, valgus- ja videokunstnik Aleksandr Mirson, videooperaator Sten Johan Lill.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles