Rein Raud loob silda Aasia ja Euroopa mõtlemise vahele

Leho Lamus
, filosoof
Copy
Rein Raud FOTO: Peeter Langovits
Rein Raud FOTO: Peeter Langovits Foto: Peeter Langovits

Rein Raud on avaldanud erineva päritoluga Aasia ühiskondade ajalooliste arengute tutvustuse «Täiused ja tühjused». See Aasia mõtlemisse sissejuhatav teos on jaotatud kaheks osaks. Ajalooline osa on India, Hiina ja Jaapani kultuurilooline lühiülevaade, millele on lisatud Tiibeti, Korea ja Kagu-Aasia kultuure tutvustav peatükk. Teine osa on Aasia tähtsamate mõttemustrite ülevaade ja erinevate mõttelõimede arengute võrdlus. Esimene osa loob kujuteldava raami teise osa mõttekunsti teemade arutelu jaoks.

Autor kirjutab eessõnas, et ta ei süvene erialainimestele huvi pakkuvatesse teemadesse. Kui teose esimene osa sobib lugemiseks algajatele või keskkooliõpilastele, siis teine osa sobib ka erialainimestele, sest võrreldavate mõttelõimede hulk üha kasvab. Aasia eri mõttelõimede võrdlust võibki pidada selle teose oluliseks tulemiks.

Ajaloolises osas meeldisid mulle tänapäeva puudutavavad käsitlused. Esimese osa kultuuriloo parimad lugemispalad on peatükkide viimased leheküljed, kus tutvustatakse modernsuse levimist Aasia riikides. Autor selgitab Pakistani ja India demokraatliku ilmaliku vabariigi ning Taiwani ja Hiina Rahvavabariigi vastasseisu või Jaapani eduka moderniseerumise põhjuseid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles