R, 9.12.2022

Teleekraanil haisevad auklikud sokid

Hendrik Alla
, kultuuritoimetuse juht
Teleekraanil haisevad auklikud sokid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sokihaisu tunnete? Nii kehastab Gary Oldman telesarjas «Slow Horses» külma sõja veterani. 
Sokihaisu tunnete? Nii kehastab Gary Oldman telesarjas «Slow Horses» külma sõja veterani. Foto: Videokaader

Telesarja «Slow horses» saab eesti keelde tõlkida kui «Äraaetud hobused». Nende kurnatud loomade all mõeldakse Briti luureametis MI5 selliseid agente, kes on mingi prohmakaga hakkama saanud või muidu ülemustel pinnuks silmas.

Ühe luureagendi treenimine on kallis lõbu ja üldse pole vanal heal Inglismaal kombeks riigiametnikele kuuli pähe kihutada, nagu see Venemaal läbi aegade traditsiooniks on olnud. Seega saadetakse need õnnetukesed eriüksusesse paljuütleva koodnimega Soomaja meelt parandama ja näitama, et nad on võimelised arenema.

Soomaja ise vastab täiesti oma nimele, räpane ja lagunev endine korter. Olen üsna kindel, et kütteperiood on seal pigem pidev nohu- ja külmetamisperiood, uksed korralikult ei käi ja ilmselt on lihtne seal end kohe ära määrida või millegi otsas riided katki tõmmata. Õnnetutele hobustele antakse kõige mõttetumaid ja tüütumaid tööülesandeid, mis isegi algoritmid igavusest hulluks ajaksid. Näiteks käsitsi mitme aasta jagu parkimistrahve sorteerida.

Jackson Lamb (Gary Oldman) ja tema kamp läbikukkunud spioone telesarjas «Slow Horses». 
Jackson Lamb (Gary Oldman) ja tema kamp läbikukkunud spioone telesarjas «Slow Horses». Foto: Videokaader

Mõttetut tööd jagab neile kõige hullem boss, keda üldse võib ette kujutada, ühtlasi sarja kõige säravam tegelane, vanameister Gary Oldman. Tema tegelaskuju Jackson Lamb on nagu halvale teele pööranud Le Carré romaanikangelane Smiley. Alluvate suhtes küüniline, sarkastiline (ja ta teeb nende kahe ilguse vahel peent vahet), joob, suitsetab ja peeretab vahetpidamata ning topib oma auklike sokkidega jalgu otse kaamerasse. Ausõna, ma tundsin esimest korda elus teleekraanilt, kuidas sokid haisevad!

Kristin Scott Thomas kehastab sarjas «Slow Horses» Briti luureameti MI5 kahtlsste plaanidega nr 2. 
Kristin Scott Thomas kehastab sarjas «Slow Horses» Briti luureameti MI5 kahtlsste plaanidega nr 2. Foto: Videokaader

Ometi peavad just Soomaja saamatud ullikesed koos oma ilge šefiga lahti harutama vandenõu, mis haarab MI 5 kõige kõrgemaid ešelone. Lugu on hästi kirjutatud ja pingeliselt üles võetud. Kuus natuke alla tunniajast osa on just paras, et see ära jutustada. Lisaks on Apple’i voogedastuses ka eestikeelsed subtiitrid, mida Netflixis või Amazon Prime’is naljalt ei leia. Ja selle stsenaariumi kirjutas Will Smith (mitte SEE kakleja tüüp, vaid inglise koomik, stsenarist ja kirjanik Will Smith). Ja kui sellest kõigest veel ei piisa, siis sarja ägeda tunnusloo kirjutas ja laulis Mick Jagger.

«Slow Horses»

Põnevussari, osades Gary Oldman, Jack Lowden, Kristin Scott Thomas jt

Vaadatav teleteenuses Apple TV Plus, üks hooaeg, kuus jagu

Märksõnad
Tagasi üles