R, 9.12.2022

Me peame rääkima robotite surmast ja armastusest

Hendrik Alla
, kultuuritoimetuse juht
Me peame rääkima robotite surmast ja armastusest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
«Love, Death & Robots» III: nõiduslik ja kummaline «Jibaro». 
«Love, Death & Robots» III: nõiduslik ja kummaline «Jibaro». Foto: Netflix

Voogedastusmogulil Netflix on kombeks oma originaalsemad ja huvitavamad lapsed pärast teist hooaega tappa. Õnneks ei kehti see 2019. aastal ekraanivalgust näinud nihilistliku animasarja «Love, Death & Robots» kohta. Tim Milleri ja David Fincheri kohati haige, aga enamasti vaimukas fantaasia jõudis läinud nädalal kolmanda hooajani.

Esimese hooajaga võrreldes (18 jagu) on kolmas kaks korda lühem (vaid üheksa osa). Tagasi on ka tõmmatud lihaliku seksi kujutamisega. Vägivalda on jälle kõvasti, aga animatsioon ongi niisugune žanr, kus saame kujutada asju, mida näitlejatega teha ei saa või kui saaks, oleks tulemus liiga võigas.

Esimeses osas, mis valminud ulmeveterani John Scalzi lühijutu ainetel, on kogu inimkond igatahes surnud ja kolm lustlikku robotit uurivad, miks nii läks. Teine jagu «Bad Travelling» on visuaalselt hoopis teisest ooperist, tume ja ohtlik. Roboteid siin pole, küll aga hiiglaslik, mõistuslik ja mõistatslik verejanuline krabi.

Jupiteri kaaslasel Iol aset leidev psühhedeelne kolmas jagu uurib inimese ja masina üheks saamise võimalusi kosmilises plaanis. ­Michael Swanwicki stsenaarium pole ehk kõige originaalsem, kuid visuaalselt on see muljet avaldav 17-minutiline teos.

Kõige originaalsemate ideedega hiilgavad hoopis hooaja kaks kõige lühemalt lugu. Vaid seitsmeminutiline «Night of the Mini Dead» võtab vaimukalt kokku kõik zombifilmide klišeed. Elusad surnud viiakse siin isegi Vatikani. Sama nauditav on Neal Asheri loo järgi tehtud «Mason’s Rats», mille tegevus toimub lähitulevikus. Moraal: kui kasvatad GMO-vilja, siis saad ka muteeruvad kahjurid.

«Love, Death & Robots» III: kahjurid hakkavad looduse kroonile vastu.
«Love, Death & Robots» III: kahjurid hakkavad looduse kroonile vastu. Foto: Netflix

Sõjateemadega tegelevad nii «Kill Team Kill» kui «In Vaulted Halls Entombed». Ühine on nende lugudel moraal: on asju, mille ees ka planeedi võimsaim armee peab alla vanduma. Teine neist lugudest teeb kena kummarduse H. P. Lovecrafti loomingule.

Magusaimad palad jätsin lõpuks. Ulmegigant Bruce Sterlingu ideedel põhinev «Swarm» õpetab meile, et kõike ei maksa inimlikus kasuahnuses ikka torkima minna ja kui lähed, siis arvesta, et on ka surmast hullemaid lõppe. «Jibaro» aga viib vaataja kummalise konkista maailma, kus vaprad selvat alistavad rüütlid kohtuva kuldse sireeniga. See viimane on eriti mõjus sõnadeta vaatemäng, kus kasutatakse osavalt kaasaegse tantsu elemente.

«Love, Death & Robotsi» kolmas hooaeg on piisavalt lühike, et see ühe õhtuga alla lõmpsata, aga soovitan mõnu mitmele päevale jagada. Kes teab, kas neljandat enam tulebki. 

«Love, Death & Robots» III

Loojad Tim Miller ja David Fincher

Üheksaosaline animasari,

vaadatav Netflixis

Märksõnad
Tagasi üles