R, 9.12.2022

Superkangelased on ikka ilged mölakad

Nädala sari
Hendrik Alla
, kultuuritoimetuse juht
Superkangelased on ikka ilged mölakad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Küüniline telesari «The Boys» rõhutab, et parem oleks oma iidolitega mitte iial kokku puutuda. 
Küüniline telesari «The Boys» rõhutab, et parem oleks oma iidolitega mitte iial kokku puutuda. Foto: Amazon

Kui muidu inimkujuline olend saab korraga ülivõimed, siis pole põhjust arvata, et see tema psüühika puutumata jätab. Lisaks tuleb kogu aeg naeruväärseid rõivaid kanda, ega seegi saa vaimsele tervisele hästi mõjuda.

Marvel ja DC kui suurimad superkanglaste tootmiskoondised on need probleemid teadlikult laua alla pühkinud. Fännidollarite voog katkeks kohe, kui selguks, et iidolid on lihtsalt misantroobid.

Amazon Prime’i nihilistlik telesari «The Boys», mille kolmas hooaeg just voogedastusse jõudis, tegeleb musta komöödia vormis supersangarite moraalse palgega kapitalistlikus ühiskonnas. Kapitalism on selle poolest tore, et kohe, kui kuskil mingi ressurss tekib, mõeldakse välja, kuidas sellest rohkem dollareid välja väänata. Kõnealuses sarjas tegeleb superkangelaste manageerimise, turundamise ja monetiseerimisega superkorporatsioon Voight International.

Aga mõnedele ausatele ameeriklastele on see juba liig mis liig. Nii on tekkinud kodanikualgatus, mille eesotsas keegi Butcher (Karl Urban) ja eesmärgiks Voighti talli kuuluvad superkangelased füüsiliselt likvideerida. Mis pole muidugi lihtne, nii et tuleb ka endale mõni ülivõime hankida. Ehk nagu Obi-Wan Kenobi ütles Anakin Skywalkerile: «Sa muutusid just selleks, mille hävitamist sa tõotasid!»

Eriti meeldejääva rolli teeb kanglaste ebakindla, lapsiku, ülbe ja kitsarinnalise ninamehe Homelanderi (võta või jäta, Supermani kloon) rollis Antony Starr. Seda, kuidas suur raha vastandub igasugusele inimlikkusele, demonstreerib hästi Giancarlo Esposito Voighti tegevjuhti kehastades. Ka sarjades «Kutsuge Saul» ja «Halvale teele» kehastas ta varjus seisvat küünilist bossi Gus Fringi. Esposito tegelaskuju pole kõhe mitte selle pärast, et ta oleks kuidagi eriti kuri, vastupidi, tal puuduvad igasugused eetilised normid, ta teenib küüniliselt vaid raha.

«The Boys» võib olla mõistujutt meie tänapäeva maailmast, kus hüperrikkad ongi üliinimesed, kes vaatavad meid, lihtsurelikke, nagu putukaid. Ehk nagu ütleb Bruce Wayne (Batman) Zack Snyderi filmis «Õigluse liiga» (2017): «Minu supervõime on see, et ma olen rikas.»

«The Boys»

Looja Eric Kripke, osades Karl Urban, Jack Quaid, Antony Starr, Erin Moriarty, Giancarlo Esposito jt

Amazon Prime, 3. hooaeg, 8 osa.

Superkangelased on ikka ilged mölakad

Märksõnad
Tagasi üles