R, 9.12.2022

Eesti disain on «viisakas», kuid puudub innovaatiline mõõde

Suur disinifestival Tallinnas
Tiina Kolk
, kultuuriajakirjanik
Eesti disain on «viisakas», kuid puudub innovaatiline mõõde
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
 • 100 maailma tippdisainerit osaleb Tallinna disainifestivalil.
 • Nominentideks pääsesid Eesti disainbürood DUX, Velvet, Neway ja Platvorm.
 • Luubi alla võeti Tallinna argises linnaruumis eksisteerivad graafilise disainiga seotud kihistused.

Tallinnas toimus 17.-19. juunil rahvusvaheline disainipidu Euroopa Disainifestivalil (ED-Festival), kus osales üle 100 maailma tippdisaineri.

Nädalavahetusel toimunud ED-Festivali kava koosnes rahvusvahelisest disainikonverentsist «Beyond Design», töötubadest, näitustest, disaini jalutuskäikudest ning vestlustest ja muidugi Euroopa Disainiauhindade (ED-Awards) tseremooniast ning on mõeldud kõigile loomeinimestele ja (disaini)huvilistele.

Festivali olulisemad üritused toimusid laupäeval Kultuurikatlas: Euroopa Disainiauhindade Konverents 2022 «Beyond Design», mis käsitles disaini tulevikuga seonduvaid teemasid. Erinevate arutelude ja juhtumiuuringute abil püüti konverentsil leida vastuseid paljudele aktuaalsetele küsimustele. Näiteks, kuidas kujundada meie kõigi jaoks paremat tulevikku? Kas täna esile kerkivad probleemid loovad homse disaini jaoks uued tähendused ja võimalused? Mida tähendab tegelikult digitaalne innovatsioon ja kuidas see meid inimestena muudab? Kuidas luua jätkusuutlikkust jätkusuutlikul viisil? Kas loome-eetika ümbermõtestamine on alus uuele tähendusele?

Disainikonverentsi peaesinejad olid disainer, sotsioloog ja jätkusuutlikkuse provokaator Leyla Acaroglu, futurist Angela Oguntala, professor, disaini- ja tehnoloogiaalane eetik Ariel Guersenzvaig, loominguline strateeg ja probleemilahendaja Marksteen Adamson ning paljud teised. Jutuks tulid paljud huvitavad juhtumid juhtivatelt Euroopa disainiagentuuridelt.

Festival kulmineerust laupäeva õhtul Kultuurikatlas disainiauhindade galal. «Konkurssi European Design Awards võiks võrrelda disainerite olümpiaga, kuna tegemist on ühe laiahaardelisema disainerite tunnustamise üritusega maailmas ja tänavu esitati sellele üle 1400 töö 34 riigist. Eestist laekus 50 projekti, mis on meie kõigi aegade rekord. Nominentide hulka jõudis neist neli disainibürood: DUX, Velvet, Neway ja Platvorm,» teavitab sündmuse peakorraldaja Eesti Disainikeskus MTÜ juhatajaTiia Vihand.

Tasemel digidisain

ED Awards digižürii liige, Eesti Kunstiakadeemia (EKA) õppekava juht Tanel Kärp lisab, et oleks Eestist oodanud isegi suuremat osavõttu: «Digikonkursile sobivad ju tööd rakendustest installatsioonide ja brändideni, Eesti oli peamiselt esindatud erinevates veebikategooriates.

Üldiselt iseloomustaks meilt esitatud töid sõnaga «viisakad». On palju head disaini, mis on funktsionaalne, kena, täidab oma eesmärki. Küll aga jääb kahjuks puudu justkui emotsionaalse disaini osa, see mis muudaks «hea» «väga heaks» või «suurepäraseks». Puudub innovaatiline mõõde või siis disainimeisterlikkus, mis tööd tugevas rahvusvahelises konkurentsis teistest esile tooks.»

Žürii liikme hinnangul on Eesti digidisain on vaikselt läänemaailmale järele võtmas. Kasutajakogemuse mõiste on meil lõpuks korralikult juurdunud ning esteetiliselt on palju tugevat ning trenditeadlikku tööd. «Vähe on ehk julgust ja eksperimentaalsust. Paljud kodumaised lahendused tunduvad justkui šablooni järgi tehtud ning valdkond on tükkmaad kitsam kui võiks olla: digiinstallatsioone, animeeritud brände esineb vähe, infograafika kasutus on pea olematu. Oleme õigel teel, aga on veel minna, julgemalt. Lõpuks võiks välja kujuneda ju Eesti digidisaini käekiri!» arutleb Tanel Kärp.

Silmaringi avardama

Disainikeskuse juht Vihand rõhutab, et festival on mõeldud nii eriala inimestele kui neile, kes tahavad rohkem disainist ja selle kasutamisest teada ja osa saada. Näiteks EKAs avati reedel iinteraktiivne näitus «Rääkiv linnaruum. Graafiline disain ja tüpograafia Tallinnalinnaruumis». 

Näituseprojekti eesmärk on võtta luubi alla Tallinna argises linnaruumis eksisteerivad graafilise disainiga seotud kihistused ning väljapanekule on professionaalid kogunud 23 näidet koos lühikeste tutvustavate tekstidega ja nii tänapäevaste kui ka ajalooliste fotodega. Seda saab vaadelda nii Tallinna linnaruumis kui ka veebipõhises kaardirakenduses: tallinn.design. Interaktiivset näitust saab kõige paremini kogeda telefoni ja linnas ringijalutamise kombinatsioonina.

Koos teiste külalistega saabus Tallinna ka Kreekast pärit ettevõtja ning ED-Festivali asutaja Demetrios Fakinos. Alates 2007. aastast on ED-Awards kokku toonud säravaimad Euroopas tegutsevad graafilise disaini, digitaalsedisaini, teenusedisaini jt disainivaldkondade inimesed. ED-Festival on varem toimunud Stockholmis, Zürichis, Rotterdamis, Helsingis, Istanbulis, Viinis, Portos ja Oslos. Nüüd siis pärast kaheaastast koroonapausi kogunesid 17.-19. juunil Euroopa parimad disainerid aasta suursündmuseks Eesti pealinna.

ED-Festival Tallinn 2022

17.19. juuni

Näitused, töötoad, disainijalutuskäigud

Programm ja tutvustus www.disainikeskus.ee

Lisalugu: ED-Festivali ühine ajalugu Eesti e-residentsuse programmiga

Maineke festivali jõudmine Tallinnasse sai alguse 15 aastat tagasi, kui Demetrios Fakinos laiendas eduka Kreeka Disaini Auhindade festivali tervele Euroopale. Ürituse missiooniks oli tähistada Euroopa disaini, hõlbustada erinevate riikide disainerite omavahelist suhtlemist ning tutvustada disaini laiemale publikule. Festivali laienemise taga seisab Eesti digiriik, mille liige Fakinos on juba aastaid e-residendina.

Demetrios Fakinos ütleb, et Tallinna disainipidu sai teoks tänu Eesti E-riigile.
Demetrios Fakinos ütleb, et Tallinna disainipidu sai teoks tänu Eesti E-riigile. Foto: Erakogu

Fakinos on õppinud Piraeuse ülikoolis ärijuhtimist ja omandanud magistrikraadi personalijuhtimise erialal Strathclyde'i ülikoolis Glasgow's. 1998. aastal astus kirjastamismaailma ajakirjaga +DESIGN ja olen sellest ajast peale teenindanud kommunikatsioonidisaini. Ta on olnud DesignAthensi konverentsi, digiteeritud festivali ja Kreeka disainiauhindade jagamise, algataja ja/või juht.

Kust tuli idee laiendada edukat Kreeka disainiauhindade festivali kogu Euroopasse?

Uskuge või mitte, ma mäletan täpselt seda hetke. Olin tagasilennul Lissaboni Experimenta disainifestivalilt ja igavledes (tol ajal polnud veel kasutusel pardameelelahutussüsteem) võtsin kätte oma visandiraamatu ja hakkasin kavandama järgmisi käike. Mõistsin, et Kreeka disainiauhindade jagamise kohesel edul oli seos +DESIGNiga. Oluline on omada vahendeid otse oma sihtrühma poole pöördumiseks. Nii tekkiski mõte proovida kõik Euroopa disainiajakirjad kokku viia, et luua üleeuroopaline festival– korraldada eetiline võistlus ja võtta enda ülesandeks levitada sõna nii oma lugejaskonnale kui ka laiemale publikule.

ED-Festivale korraldab teie Eestisse registreeritud ettevõte. Miks otsustasite hakata Eesti e-residendiks?

Euroopa disainifestivali taga olev organisatsioon asutati 2006. aastal Kreekas (mis tundus tol ajal hea ideena). Vahetult pärast seda tabas maailma finantskriis ja üsna pea raputas see Kreeka majandust. Kui euroskeptiline koalitsioon Kreekas valimised võitis, sai selgeks, et asjad lähevad peagi hullemaks. Siis sündis meie organisatsiooni otsus Kreekast lahkuda ja suunduda mujale. Samal ajal oli hoogu kogumas just Eesti e-residentsuse programm, mis võimaldab siia oma ettevõtte rajada, et rahvusvaheliselt hoogsalt äriga tegelda. Tegemist oli suurepärase ajastusega. Eestit määratleti kui stabiilset, tulevikku vaatavat, ettevõtlussõbralikku keskkonda ja otsustasime, et see võiks olla meie järgmine baas. E-residentsuse programm andis meile stabiilse aluse ja mõningase meelerahu, mis aitas meie organisatsioonil rahvusvaheliselt kasvada.

Ülejäänu, nagu öeldakse, on ajalugu. Mul on väga hea meel olla tagasi Eestis, kust festivali kasv alguse sai.

Millne mulje on teile Eesti disainist jäänud?

Meil on olnud võimalus tutvuda (ja teha koostööd) üsna paljude kohalike disainistuudiotega. Eesti disain peegeldab minu arvates riigi laiemat olukorda ja tundub paiknevat Põhjamaade disainimaastikul. Lisaks on siin rõhk (nagu ka majandusel tervikuna) digitaalsetele rakendustele. See on turu suuruse tõttu mõttekas, kuid annab võimaluse ka Eesti agentuuridel oma rahvusvahelist tegevust arendada.

Laupäeval, 18. juunil jagati Tallinnas Euroopa disainifestivali raames disainiauhindu. Eesti disainibürood said kaks hõbe- ja kolm pronksauhinda.

HÕBE (Korporatiivkodulehe kategooria)

Büroo: Strateegilise disainibüroo Velvet

Projekt: FiberPartner

HÕBE (Infoveebi kategooria)

 • Büroo: Andmete visualiseerimise stuudio Platvorm, koos Stuudio Stuudio, Disainiosakonna ja inphysica stuudioga
 • Projekt: Tallinn 2035 Arengustrateegia koduleht

PRONKS (Infoveebi kategooria)

 • Büroo: UX Disainibüroo Dux
 • Projekt: Fibenol koduleht

PRONKS (Digitaalse enesepromo kategooria)

 • Büroo: UX Disainibüroo Dux
 • Projekt: DUX stuudio uus koduleht

PRONKS (Promo veebilehe kategooria)

 • Büroo: Tartu disainibüroo Neway
 • Projekt: Ganttic koduleht
Märksõnad
Tagasi üles