K, 30.11.2022

AK ⟩ Tagasihoidlike kaante vahele peidetud särav Tasmaania krimipõnevik

Helen Pärk
, krimikriitik
Tagasihoidlike kaante vahele peidetud särav Tasmaania krimipõnevik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Krimikirjanik Kyle Perry.
Krimikirjanik Kyle Perry. Foto: Graham King

Austraalia kirjaniku Kyle Perry kavalaid süžeepöördeid täis krimipõnevik «Sügavik» viib lugejad Tasmaaniasse, Piraadilahe äärde, väljamõeldud suvituslinna Shacktown, kus vägagi tumedate tegude keskmes on Dempsey kuritegeliku dünastia erinevad põlvkonnad alates perekonna matriarhist Ivyst kuni tema pojapoegadeni.

Tõtt-öelda ei olnud mulle Perry «Sügavik» ja pisut enne seda ilmunud debüütpõnevik «Järsakud» mitte mingilgi moel raamatupoodide kirevatelt ja põnevust täis krimiriiulitelt kordagi silma jäänud, romaanidele püüdis järjekindlalt mu tähelepanu juhtida nende toimetaja, seda arvestatavalt pikka aega ning võrdlemisi tulutult.

Lugemata raamatute kuhi lauanurgal kasvamas, üks põnevam kui teine, jäi siiski midagi alateadvusse kriipima ning nii otsustasin kiirelt «pilgu peale visata», eksides kohe esimese hooga krimkade lugemise põhireegli vastu: unise peaga ei tasu uut romaani, veel vähem tundmatu autori kirjutatut, lugema hakata. Hommikul otsustasin siiski anda raamatule uue võimaluse ning üllatuslikult haaras värvikate tegelaste ja paeluvate paikadega põnev perekonnalugu mind endasse.

Krimiromaan saab alguse hetkest, mil Piraadilahe kaldale uhutakse koos lainetega Saksa lambakoer ja teismeline kõhetu poiss, kelle abaluule on tätoveeritud: «See on Forest Dempsey. Ole oma soovidega ettevaatlik.» Kas seitse aastat tagasi kaduma läinud poiss on tõepoolest see, kelleks ta end nimetab, või on tegemist geniaalse petisega? Miks ei saa vastust kätte lihtsalt DNA-testi tehes? Kas poisi väljailmumise taga on kõhedust külvav narkoboss Musthabe, kellel on plaan kogu piirkond oma võimuhaardesse saada? Kes mängib topeltmängu ning kes pole just päris see, kellena ta avalikkusele paistab? Keda saab usaldada? Kes mängib teised üle? Küsimusi tekib lugedes ridamisi ning nii mõnigi saadud vastus sünnitab omakorda uusi küsimusi.

Märksõnad
Tagasi üles