Meisterjaani auguline maailm

Janar Ala
, toimetaja
Copy
Meisterjaan kohtub metsa süles ekskavaatoriga.
Meisterjaan kohtub metsa süles ekskavaatoriga. Foto: Taavi Tulev

Faktidel ei tasu lasta head lugu ära rikkuda. Nii öeldakse. Muusik Meisterjaan (kodanikunimega Jaan Tätte juunior) on keegi, kellest võib haista head lugu. Hakkame peast läbi laskma kohustuslikke viitepunkte: side kauge Vilsandiga; tema muusika sisaldab tugevalt psühhedeelseid kvaliteete; teda on võimalik seostada pärimusmuusikaga; Õhtuleht ja naisteajakirjad kirjutavad temast aeg-ajalt; tema isa on rahva lemmik Jaan Tätte. Peaaegu et «väljasõit rohelisse» kogupakett. Meil oleks võimalik eksotiseerida Meisterjaani kui subjekti.

Aga Meisterjaan ise päris nii ei pruugigi arvata. Ta võib esitada fakti ja sellega koos natuke fookusest välja nihkuda. Me oleme saanud Meisterjaani justkui kaadrisse, aga nüüd on ta sealt juba natuke väljas. Oota palun natuke, võime öelda, tahaks enne pildi ära teha, korraliku, esindusliku.

Temalt ilmus äsja uus plaat pealkirjaga «Millest mõtleb vaikija». Vaikija. Ja meie soov luua eksootilist subjekti saaks veelgi jõudu juurde. Vaikus, ka see on miski, mida tahetakse meediaruumis aeg-ajalt kohata. Tahetakse kohata kedagi, kes elab meie eest meie vaikust – on ta siis Valdur Mikita, Fred Jüssi, Tõnu Õnnepalu või isa ja poeg Tätted.

Tagasi üles