K, 5.10.2022

KULTUURIS KUUM ⟩ Jüri Arraku maal muutis Jaan Manitski elu

Tiina Kolk
, kultuuriajakirjanik
Jüri Arraku maal muutis Jaan Manitski elu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kunstikoguja Jaan Manitski ja tema kogu esimene maal,
Jüri Arraku «Punane lend».
Kunstikoguja Jaan Manitski ja tema kogu esimene maal, Jüri Arraku «Punane lend». Foto: Mihkel Maripuu

Jaan Manitski kunstikogu ja seega ka Viinistu kunstimuuseumi esimeseks teoseks osutus Jüri Arraku maal «Punane lend». 1996. aastal kutsus Arrak Manitski oma ateljeesse külla ja näitas talle seda teost.

«Esialgu pilt ei kõnetanud mind üldse, aga kui kunstnik rääkis toreda loo oma nägemusest, otsustasin selle poliitilise alatooniga maali ära osta,» meenutab tänane eramuuseumi rajaja.

jõuame Wiiralti saali. Viinistu kunstimuuseumis on väga mitmekesine Wiiralti kollektsioon. 200 teosest üle poole moodustavad estambid, teise poole joonistused ja visandid, mis annavad hea läbilõike kunstniku loomingust: esindatud on graafiku tippteosed Pariisi perioodist, aga ka sõja ajal Eestis ja sõjajärgseil aastail loodut.

«Wiiralti märgilisi teoseid «Jutlustaja»», «Põrgu» ja «Kabaree» süvitsi vaadates leian iga kord aina rohkem ja rohkem uusi detaile,» nendib Jaan Manitski poeg Arthur, kelle sõnul on väga köitvad ka Wiiralti visandid, mida ta kritseldas Pariisi kohvikuis inspiratsiooni otsides. Väljas on ka kunstniku viimane teos – pehmelakk «Rahutus» aastast 1952.

Märksõnad
Tagasi üles