R, 9.12.2022

Dr Kõrv kuulab ⟩ Täiusliku heli otsingul: meil on uus testiliider!

Hendrik Alla
, kultuuritoimetuse juht
Täiusliku heli otsingul: meil on uus testiliider!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
  • GoldenEar BRX püüab ikka ausalt mängida seda, mida salvestus pakub.
  • Bass on mõnus ja kesksagedus selge ning siidine.
  • Disain imelik ja viimistlusvariante vaid üks.

Artiklisarjas «Dr Kõrv» otsime mõõdukas hinnaklassis, korterisse ja elutuppa sobivaid kõlareid, et saaksime kõigi kunstide kuningal Muusikal oma ellu taevalikke elamusi tuua.

Maitsetuvõitu nimega kõlarid Golden­Ear BRX hellitavad kõrvu kõige sellega, mida võis kiita eelmise selle testi juhi KEF LS Meta (vt 27. märtsi Postimeest) puhul: heli on erakordselt selge ja läbipaistev, esitus detailne, aga samas jõuline, autoriteetne. KEFidest on nad oma pool tuhat eurot kallimad. Mida nad siis paremini teevad, et eelmise liidri esikohalt tõukasid?

Nagu märtsikuu testist lugeda võis, iseloomustab KEFe püüd olla ilusam kui elu ise: kõik on kuidagi puhtam ja detailsem, kui meie kõrv elavat muusikat kuulates harjunud. KEFe kuulates tuli meelde kaasaegne telefonifotograafia: valmis pilt ei näita mitte seda, mida sensor näeb, vaid seda, mis pilti töötleva algoritmi meelest võiks inimsilmale ilus paista.

GoldenEar BRX

Kaheribalised riiulikõlarid

Sagedusvahemik: 40 – 35 000 Hz

Tundlikkus 90 dB

Takistus 8 Ω

Soovitatav võimendi 20–250 W

Mõõtmed (k x l x s) 30,8 x 20,4 x 31,4cm

Kaal 5,4 kg

Kõlarid andis testimiseks kauplus Audiotehnika (www.audiotehnika.ee)

Hind 1599 eurot paar

Selles suhtes on GoldenEar BRX palju ausam ja püüab ikka mängida seda, mida salvestus pakub, helisse omalt poolt põnevust lisamata. Muidugi, kui helirežissöör on soovinud muusikat kuidagi «huvitavaks» teha, ega siis selle eest ei pääse. Nii et hea salvestus kõlab GoldenEaridest kaunilt ja loomulikult, samas paljastavad need ka halastamatult madala kvaliteediga stuudiotöö või madala bitisügavusega faili.

GoldenEar BRX sobib kenasti ka kodukinosüsteemi, sest bassi tuleb üksjagu ja dialoog kõlab selgelt.
GoldenEar BRX sobib kenasti ka kodukinosüsteemi, sest bassi tuleb üksjagu ja dialoog kõlab selgelt. Foto: Eero Vabamägi

California inseneride idee hea kõrgsageduselemendi jaoks on taas AMT tweeter, mis on esinenud juba mitmete «Dr Kõrva» sarja testikõlarite konstruktsioonis ning selle toimemehhanismi olen siin varem seletanud. Turundusosakond pani sellele krüptilise nime: Reference High-Gauss High-Velocity Folded Ribbon. Nutikalt konstrueeritud filter annab signaali sujuvalt üle kesk- ja madalasageduselemendile, mis kujutab endast kuuetollist polüpropüleenist tööpinnaga dünaamilist valjuhääldit.

Sirgelt üsna madalale

Tehnilised andmed kiidavad, et pisike BRX suudab üsna sirgelt mängida kuni 40 Hz, mis tähendab selliste mõõtmete juures imetlusväärset bassisuutlikkust. Koos ruumipeegeldusest tuleneva bassivõimendusega on madalasageduste esitus tõeliselt imeks pandav. See on saavutatud nii, et kõlari kummalgi küljel on 6,5-tolline passiivkiirguri element. Niisiis ei mingit invertertoru ja see lubab kõlareid tagaseinale lähemale paigutada. Samas küsivad need passiivelemendid jälle suuremat distantsi külgseintest.

GoldenEar BRX. Küljel näete, kuidas metallvõre taga peidab end passiivkiirgus bassi võimendamiseks. Teisel küljel on samasugune.
GoldenEar BRX. Küljel näete, kuidas metallvõre taga peidab end passiivkiirgus bassi võimendamiseks. Teisel küljel on samasugune. Foto: Eero Vabamägi

Kesksagedusel toimub mingi maagia, mida on eriti tähele panna filmi vaadates: näitlejate dialoog on väga hästi kuulda ning sõnadest lihtne aru saada. Ka paar korda kallimate kõlarite puhul pole see alati nii. Seega sobivad need kõlarid väga hästi süsteemi, mida kasutatakse ka kodukinolahendusena. Kuna enamik muusikalist informatsiooni edastatakse niikuinii kesksagedusel, annab see veel ühe plussi BRXi kontole.

BRX puhul täheldasin sama, mida KEF LS 50 Meta puhul. Kui panin nad standardsetele 60 cm kõlarijalgadele, jäi helipanoraamis nagu midagi vajaka. See paranes kohe, kui tekitasin õigekeelsussõnaraamatutest täiendava 10 cm kõrgenduse. Küllap on nende ATM tweeter’ite suunakarakteristik vertikaalteljel veidi kitsam, kui vaja oleks. Seevastu horisontaalteljel on asi märksa parem, ilusa stereopanoraami loomiseks ei olnud kõlareid vaja kuigi palju sissepoole keerata. Tänu sellele on ka see kõige magusam kuulamiskoht laiem ning sõltuvalt kõlarite kaugusest kõrvadest mahub sinna mitugi inimest kõrvuti.

+/–

Plussid

Naturaalne, täpne heli

Muljet avaldav bassiesitus, ei vaja enamasti subwoofer’it alumist otsa toetama

Kaunis ja selge kesksagedus

Miinused

Küsitavad disainilahendused

Vaid üks viimistlusvariant

Mitmed tehnilised lahendused BRXi (lühend Bookshelf Reference’ist, aga mida see X tähendab, seda ma ei tea) elementide ja filtri konstrueerimisel on üle võetud GoldenEari kallimalt Tritoni kõlarisarjalt, mis koosneb ainult põrandakõlaritest (hind kuni 8500 dollarit paar). Mulle meeldib mõelda, et kavalam on oma eelarve piires piiluda kallimate tootjate soodsamate mudelite poole kui odavama tootja lipulaeva osta. Tihti kasutavad kallimad tootjad oma tippkõlarite arendamisel saadud kogemusi ka odavama otsa mudelite puhul ja nii oleks tarbijal justkui kasud sees.

BRXi takistus on 8 Ω, aga tundlikkus tervelt 90 dB, mis on ­riiulikõlarite puhul märkimisväärne. Sageli on väikeste kõlarite tundlikkus üsna madal. Need näitajad tähendavad aga, et BRX ei ole võimendi suhtes kuigi nõudlik ja samas näitab arvestatavat dünaamikat. See viimane tähendab, et ka vaiksemal kuulamisel ei kaota kõlar detailsust.

Kui võtta arvesse ainult kõlari akustilised omadused ja need hinnaskaalale panna, siis minu kõrva jaoks on GoldenEar BRX praegusel hetkel testiliider. Puhtalt heli poolest on ka siin testis olnud paremaid kõlareid, aga neil ka rammusam hinnasilt (näiteks minevikumärkmeid sirvides meeldis mulle rohkem veebruaris testis käinud Amphion Argon S3).

Välimus on vägagi maitseasi

Kõik vead, mida suutsin GoldenEaride juures leida, puudutavad aga vaid visuaalseid disainilahendusi. Esiteks näevad nad üsna veidrad välja, millegipärast tuletavad meelde «Tähesõdade» pahalast Darth Vaderit. Must klaverilakk pole elutoas mu lemmik, võibolla Ameerikas arvatakse, et see on eriti šikk. Lihtne mattmust variant võiks ka tootmises olla. Aga muud kui läikivat musta viimistlust GoldenEar ei pakugi. Oleks vähemalt valgegi valikus, see võiks siis meenutada «Tähesõdade» rünnakrühmlase kiivrit. Aga siin järgivad ameeriklased Henry Fordi mudelit: te võite osta mistahes värvi kõlari, niikaua kui see värv on läikivmust.

GoldenEar BRX on kummalise kujuga, tagant laienev korpus on pealt ümar. Eestpoolt tuletab see meelde Darth Vaderit.
GoldenEar BRX on kummalise kujuga, tagant laienev korpus on pealt ümar. Eestpoolt tuletab see meelde Darth Vaderit. Foto: Eero Vabamägi

Kui esivõre magnetkinnitusega mustast metallist eemaldada, siis tuleb nähtavale esileulatuv alalõug. Sellele on üsna näotus šriftis kirjutatud tootja nimi. Niisugune eend kõlari esipaneelil põhjustab üldiselt ebavajalikke peegeldusi, mida on taibanud ka konstruktorid ja esivõre seestpoolt vildiga vooderdanud. Minu kõrv küll ei täheldanud erilisi muutusi kuulates võrega ja ilma, nii et selle võib rahumeeli paigale jätta. Muudabki üldmulje tagasihoidlikumaks, ja mida nähtamatum kõlar, seda parem mu meelest.

GoldenEar BRXi kõlarikaabli terminalid on peidetud kitsasse auku.
GoldenEar BRXi kõlarikaabli terminalid on peidetud kitsasse auku. Foto: Eero Vabamägi

Hiinas kokku pandud kõlarite tagaküljel on üks paar kõlariterminale, mis on millegipärast viidud kitsasse nišši. Kui kasutada kõlarikaablitel banaanpistikuid, siis polegi häda, aga palja kaabliotsa või kahvlite kinnikruvimine on paras nokerdamine. No aga normaalne inimene ei vaheta päevast päeva kaableid, võimendeid ja kõlareid nagu arvustaja, nii et selle võib andeks anda.

Edetabel

Seni proovitud kõlarid (hinna/saundi skaalal)

  1. GoldenEar BRX (1599 eurot, 30. juuli lehes)
  2. KEF LS50 Meta (1090 eurot, 27. märtsi lehes)
  3. Audiovector QR1 (1350 eurot, 28. mai lehes)
  4. Polk R100 (550 eurot, 30. aprilli lehes)
  5. Neat Acoustics Iota Alpha (ca 1600 eurot, 1. juuli lehes)
  6. Amphion Argon 3S (2150 eurot, 25. veebruari lehes)
  7. Definitive Technology Demand 11 (1199 eurot, 29. jaanuari lehes)
Märksõnad
Tagasi üles