AK ⟩ Maffiariigi ja õigusriigi kodanike erinev enesetaju (1)

Leho Lamus
, filosoof
Copy
Francis Fukuyama, «Identiteet».
Francis Fukuyama, «Identiteet». Foto: Raamat

Francis Fukuyama teos «Identiteet» on nüüdisaegse poliitika aluste ja liberaalse demokraatia süsteemne ülevaade. Identiteet tähendab eesti keeles enesetaju. Teose põhiteema on liberaalses demokraatlikus õigusriigis elava inimese enesetaju erinevus võrreldes suletud maffiariigis elava inimese enesetajuga. Liberaalse õigusriigi alustingimus on kodanike tunnustamine võrdsete täiskasvanutena. Maffiariikides ei tunnustata kodanike võrdset väärikust.

Fukuyama kirjeldab maailmakorra poliitilisi muutusi ja meie põlvkonna ajal maffiariikides toimunud isevalitsejatevastaseid ülestõuse, alates kommunistlikule ideoloogile rajatud riikide kukutamisest (1989), araabia kevadena tuntud ülestõusudest (2011) kuni rooside revolutsioonini Gruusias (2003) ja väärikuse revolutsioonini Ukrainas (2013–2014). Kui riigis pole selget rahvuslikku enesetaju ja ükskeelset haridussüsteemi, võib riigist saada enesetajul põhineva ususõja pidamise koht. Praegune maailm on muutunud ainuvalitsuste suletud käsumajanduste ja lõputult killustunud ühise enesetajuga sotsiaalmeedia kogukondade vaheliseks võitlusväljaks.

Autor kirjeldab ka avatud ühiskonna väärtusprobleeme Ameerika Ühendriikides (Donald Trumpi eneseimetlus, sisepoliitika lõhenemine) ja Euroopa Liidus (2010. aasta rändekriisi järel algas moslemitevastane paanika ning seejärel hakkas levima rassism ja fašism). Teose peateemad on väärikus ja sisserändepoliitika, mida järgnevalt lühidalt tutvustan.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles