K, 4.10.2023

Valga muuseumis avatakse naiskunstnike autoportreede näitus

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Valga Muuseum
Valga Muuseum Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Neljandat korda organiseerib Tartu kunstnike liit Valga muuseumi galeriis kaasaegse kunsti näituse «Enesepeegeldus», mille keskseks autoriks on seekord aga pallaslane ja üks esimesi tunnustatud Eesti naiskunstnikke Karin Luts. Näitus avatakse 3. augustil kell 16.

Tema erinevatel eluetappidel loodud autoportreedele sekundeerivad kuus tänapäevast naiskunstnikku: Cloe Jancis, Loora Kaubi, Eva Labotkin, Margit Lõhmus, Anna-Stina Treumund ja Mari Volens. Nende kujutised iseendast on küll nii vormilt kui sisult hoopis teistsugused, kuid samas on just Lutsu isik ja tema kirjutised olnud paljudele tänastele naisautoritele vägagi olulised ja südamelähedased.

Karin Lutsu autoportreedes on kesksel kohal tema kui naise ja naiskunstnikku rolli variatsioonid läbi tema elu ja loometee. Kuigi näitusel olevate tööde hulgas on ka romantilisi lähenemisi, jääb järelkumama kujutis enesekindlast naisest, kes on leidnud oma koha meestekeskses (kunsti)maailmas.

«Enesepeegeldus»
«Enesepeegeldus» Foto: Valga Muuseum

Lutsuga dialoogi asetatud kaasaegsed teosed on küll vormilt autoportreed, kuid püstitavad pelga enesepeegelduse asemel ka palju sügavamaid küsimusi, nagu naise roll perekonna ja rahvuse jätkajana, ühiskondlikud ootused naise kehale, seksuaalse ensemääratlemise õigus ning vajadus pidevalt ennast ümbritsevale kohandada.

Varem on Tartu kunstnike liidu ja Valga muuseumi koostöös toimunud kolm näitust, mille käigus on piirilinna toodud kõrgetasemelist eesti ja läti kaasaegset kunsti. Kõigi näituste kuraator on Peeter Talvistu ja graafiline kujundaja Katrin Nõu. Osa praeguse näituse teoseid pärineb Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudest.

Näituse kuraator on Peeter Talvistu. Näitus on avatud 1. oktoobrini.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles