R, 22.09.2023

Vanemuise teatri 153. hooaja avab tragikoomiline eesti ooper «Kaubamaja»

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Tõnis Kaumanni ooperi «Kaubamaja» proov Sadamateatris. Esiplaanil lavastaja Liis Kolle ja ooperisolist Pirjo Jonas.
Tõnis Kaumanni ooperi «Kaubamaja» proov Sadamateatris. Esiplaanil lavastaja Liis Kolle ja ooperisolist Pirjo Jonas. Foto: Maris Savik

19. augustil Vanemuise Sadamateatris esietenduv Tõnis Kaumanni ooper «Kaubamaja» jutustab loo, kus müstilise ja ahvatleva kaubamaja ukse ees kohtuvad tegelased, kes püüavad välja selgitada, miks kaubamajja sisenenud rahvahulgad sealt enam välja ei tule. Eestikeelne ooper «Kaubamaja» võiks lavastaja Liis Kolle sõnul olla esimeseks ooperikogemuseks just kooliealisele vaatajale.

Liis Kolle lavastaja- ja Kalle Aasamäe kunstnikutööna saavad Maarja Kangro libreto ja Tõnis Kaumanni muusika kokku ooperis «Kaubamaja», mis on oma maailma esiettekannet oodanud enam kui 16 aastat. Ooperi muusikajuht ja dirigent on Risto Joost.

Helilooja Tõnis Kaumann täiendas tänavu teost veel pooletunnise proloogiga, mis räägib neli lugu sellest, miks ja kuidas tegelased saatusliku kaubamaja ette satuvad. «Kui proloog on puhtalt koomika, siis edasi on naer läbi pisarate,» tõdes Kaumann, vihjates meelelahutusliku külje kõrvalt ooperi tõsisemale poolele – keskkonnateemade käsitlemisele.

Kaumanni muusika parafraseerib ja parodeerib kogu Euroopa muusika ajalugu ning tema helilooming on eklektiline, kasutades olemasolevaid ja äratuntavaid stiile erinevatest ajastutest.

Lavastaja Liis Kolle sõnul on teoses palju sotsiaalset närvi ja koomikatunnetust. «Publiku ees on ekstreemseid, aga väga inimlikke tüüpe, keda jälgides näeme, kuidas emotsioonid vahelduvad väga suure hooga. Näiteks võib lein pöörduda peoks ja väga keeruline on öelda, kas sellisel puhul on tegu traagika või koomikaga. Selles ooperis on kõik nii põimunud ja see teebki selle teose nii võluvaks.»

«Kaubamaja» erinevates koosseisudes näeb ja kuuleb Pirjo Jonast või Maria Listrat, Simo Breedet, Raimonds Bramanist (Läti RO), Taavi Tampuud, Karmen Puisi või Sandra Laagust, Rasmus Kulli, Aivar Kallastet ja teisi. Laval on Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles