5.–8. septembrini toimub Tallinnas ja Tartus järjekorras üheksas väliskuraatoritele suunatud Eesti kaasaegse etenduskunsti esitlusfestival draamamaa.weekend, mida korraldab Eesti Teatri Agentuur koostöös Eesti Teatri Festivaliga DRAAMA.
Eesti etenduskunst on väliskuraatorite pilgu all
Esimesed kaks päeva viibivad kuraatorid Tallinnas, kus programmi kuuluvad eeskätt etendus- ja visuaalkunsti piiridel balansseerivad teosed. Lisaks teatrivaatamisele külastatakse Eesti kaasaegse kunsti muuseumit, kus viib oma isikunäitusel «Tähelepanufiguurid» kunstnikutuuri läbi Taavi Suisalu, ning Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia osakonda, mille uuenduslikke õpetamispõhimõtteid tutvustab osakonnajuhataja professor Ene-Liis Semper. Järgmised kaks päeva veedavad kuraatorid Tartus, liitudes Eesti suurima teatrifestivali DRAAMA publikuga. Neil päevil on DRAAMA kava koostatud just väliskülalisi silmas pidades, koondades Eesti kaasaegse teatri viimase hooaja parimad lavastused.
Alates 2013. aastast igal sügisel toimuva Eesti etenduskunsti esitlusfestivali draamamaa.weekend peamiseks eesmärgiks on laiendada ja tugevdada Eesti etendusasutuste kontakte välisriikidega ning suurendada võimalust, et väärt lavastused ka Eestist kaugemale jõuaks. Festival on suunatud personaalselt kutsutud välismaistele teatriprofessionaalidele, festivalikuraatoritele ja teatrijuhtidele ning festivali jooksul antakse külalistele ülevaade Eesti etenduskunsti uusimatest suundumustest.
Sel aastal on esindatud nii meie etenduskunstivälja raskekahurvägi – Juhan Ulfsak lavastusega «Melanhoolia» (Von Krahl), Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo lavastusega «72 päeva», Renate Keerd lavastusega «LOOD» (Tartu Uus Teater) – kui ka värske rajutuulena noored SNDO taustaga etenduskunstikud Jette Loona Hermanis ja Johhan Rosenberg sel aastal parima tantsulavastuse preemia pälvinud «Eden Detaili» ning Johhan Rosenberg soololavastusega «traps» (mõlemad Kanuti Gildi SAAL).
Etenduskunstipeo käigus on oluline, et me ei unusta sõda, mis on muutnud kõike, millesse varem uskusime – sestap on ülioluline, et draamamaa.weekendi programmi kuulub sel aastal ka Julia Augi dokumentaallavastus «Х** войне. M*** sõda. Ukraina. Kirjad rindelt» (Vaba Lava). Seda, et koostöö, ühisolemine ja naabritevaheline üksteisemõistmine on üha tähtsam, näitab väliskülalistele Eesti-Läti ühistöös sündinud kurblik komöödia «Kaks garaaži» (samuti Vaba Lava). Programmi koostamisel peetakse eeskätt silmas, et lavastused oleks uudsed ja elamuslikud ka neile festivalikülastajatele, kes on oma elus juba väga palju teatrit näinud.
Festivalinädala jooksul võõrustatakse Eestis pea 50 väliskülalist nii lähiriikidest kui mujalt Euroopast – Ühendkuningriigist, Saksamaalt, Itaaliast, Poolast, Tšehhist, Sloveeniast, Ungarist, Austriast, Rumeeniast, Soomest, Lätist ja Leedust. Eeldame, et enam ei tule väliskülalised Eestisse vaid Ida-Euroopa eksootikat otsima, vaid kuulume täieõiguslikult Euroopa kaasaegse etenduskunsti väljale koos kolleegidega Berliinis või Amsterdamis.