P, 5.02.2023

Suri tunnustatud õuduskirjanik ja pikaaegne Stephen Kingi kaasautor

Kultuuritoimetus
Suri tunnustatud õuduskirjanik ja pikaaegne Stephen Kingi kaasautor
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Peter Straub  2010. aastal Brooklyni raamatufestivalil.
Peter Straub 2010. aastal Brooklyni raamatufestivalil. Foto: David Shankbone / Wikicommons

79-aastaselt suri tunnustatud õuduskirjanik Peter Straub. Tunnustatud USA tumedate fantaasiaromaanide autor ja Stephen Kingi kaastöötaja suri pühapäeval pärast pikka haigust.

Straub kirjutas oma eluajal arvukalt romaane, novelle ja lühijutte, alustades debüütõudusromaanist «Julia» 1975. aastal (hiljem ilmunud filmina «The Haunting of Julia») kuni 2010. aasta romaanideni «Tumeaine» ja «Talisman», mille ta kirjutas kahasse Stephen Kingiga.

King avaldas teisipäeval Twitteris kaastunnet, nimetades Straubi «heaks sõbraks» ja «hämmastavalt andekaks kolleegiks ja koostööpartneriks».

«Temaga töötamine oli üks minu loomingulise elu suurimaid rõõme,» kirjutas King. 

«Üks parimaid kirjanikke, keda ma lugenud olen, üks parimaid sõpru, keda olen tundnud,» kirjutas inglise kirjanik Neil Gaiman Twitteris. «Alati lahke, naljakas, ärritav, geniaalne. Kunagi sooritas ta varese-aasna (joogapoos - toim.) Milwaukees, Wisconsini osariigi ühes meestetualetis, sest ta oli kartmatu ja oma joogaoskuste üle uhke. Ma igatsen sind, Peter.»

«Ma igatsen raamatuid, mida ta oleks võinud veel kirjutada, kuid rohkem igatsen ma vestlusi, mida me nüüd kunagi ei pea,» lisas Gaiman teises säutsus.

Peter Straub sündis 2. märtsil 1943 Wisconsinis Milwaukees, õppis Wisconsini ülikoolis inglise keelt ja omandas magistrikraadi Columbias, enne kui õpetas kolm aastat inglise keelt oma endises ettevalmistuskoolis. Ta alustas, kuid ei lõpetanud doktorikraadi omandamist Dublini ülikoolis ning selle asemel avaldas ta 1972. aastal kaks luuleraamatut, «Ishmael» ja «Open Air» ning avaldas siis 1973. aastal oma esimese romaani.

Ta pöördus oma agendi soovitusel gootikasse, esmalt romaaniga «Julia» ja seejärel oma 1979. aastal ilmunud raamatuga «Ghost Story». Tema teoste hulka kuuluvad ka «Floating Dragon», «Ghost Village», «The Throat» ja «The Hellfire Club».

Straub nomineeriti tosinale World Fantasy Awards auhinnale, millest ta võitis neli, ning 14 Bram Stokeri auhinnale, mis on õudusžanri suurim tunnustus - ta võitis auhinna 10 korda. 2006. aastal pälvis Straub Stokeri elutööauhinna, 2008. aastal nimetati ta rahvusvahelise õudusgildi elavaks legendiks ja 2010. aastal pälvis ta paljude muude tunnustuste kõrval ka elutööauhinna World Fantasy Award'ilt.

Märksõnad
Tagasi üles