Näib, et puhkuste aja saabudes saab kirjandus juurde uue, raskesti määratletava, aga kergesti äratuntava žanri, ja see on suvelugemine. (Mitte segi ajada raamatutega, mida õpetaja lastel koolivaheaja jooksul läbi lugeda soovitab.)
AK ⟩ Vanaema õhupüssi ja mootorpaadiga
Mis on suveraamatu tunnused? Kas sündmused peaksid toimuma suvel? Tingimata mitte, aga tore oleks. Kindlasti ei tohiks neis teostes juttu teha jõuludest ja talispordist. Ka pingsat mõttetööd nõudvaid ja raskeid teemasid käsitlevad lood justkui ei sobi. (Ehkki, miks peaksid keerulised või masendavad jutud olema head lugeda keset novembrit!?)
Nii nagu Pavlova koogile asetatakse tippu kirss või maasikas, aga mitte tükk heeringat või suitsuvorsti, nii kroonib sumedat suveaega mõni ladusalt kirjutatud rõõmsatooniline, naljakas ja põnev teos, mille võib südamerahus tikrite söömise ja supluskäigu ajaks käest panna. Kui raamat paneb ka mõtlema, on eriti hea.
Selline on Kirsten Boie «Suvi Sommerbys», milles autor esitab nutivaba ja «vanaaegse» eluviisi võlusid. Nii pealkiri kui lokkavalt rohelisel kaanepildil kujutatud loodus ja inimesed timmivad lugeja eelootuse teema «maal vanaema juures» lainele. Nii ongi, aga traditsioonilist ja ootuspärast idülli vürtsitab Boie peresisese konflikti, vastakate kasvatusarusaamade ja kinnisvaraarendaja ahnete püüdlustega.