Fakte Jaan Räätsast (1932–2020) Rasmus Puuri ja Johan Randvere sõnade läbi:
Jaan Räätsal oli suur huvi tehnika vastu ning koolis huvitus ta reaalainetest. On teada, et Rääts ehitas ise raadio ning Treffneri gümnaasiumis õppides pani ta käima kooli tehnikaringi ning oli fotofanaatik.
Räätsa ema õppis muusikat Tartu kõrgemas muusikakoolis. Tema klaveriõpetaja oli Johannes Kärt, kes oli ka Eduard Tubina klaveriõpetaja, ning samuti oli ta Jaan Räätsa esimene klaveriõpetaja.
Esimese sümfoonia kirjutas Jaan Rääts 1957. aastal, kui ta oli 25-aastane. Teos sattus põlu alla, Räätsa süüdistati formalismis, ent see ei jäänud viimaseks vahejuhtumiks.
Neli aastat hiljem kirjutas ta kontsert kammerorkestrile nr 1, ka see mõisteti pärast esiettekannet hukka. Olukorda tõi pöörde, kus Eestit külastanud mõjukale heliloojale Hatšaturjanile mängiti teos lindilt ette, tema oli sellest teosest vaimustuses. See seik avas teosele tolle aja mõistes enneolematud väljavaated.
Jaan Rääts oli Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud (hiljem professor) aastatel 1968–1970 ja 1974–2003. Tema õpilased on Raimo Kangro, Erkki-Sven Tüür, Tõnu Kõrvits, Rauno Remme, Timo Steiner, Tõnis Kaumann.
Jaan Rääts oli kauaaegne Eesti Heliloojate Liidu esimees aastatel 1974–1993, muuhulgas käivitati tema initsiatiivil Eesti Muusika Päevad 1979. aastal.