GALERII ⟩ Mustpeade majas tähistati Jaan Räätsa 90. sünniaastapäeva

Kultuuritoimetus
Copy

15. oktoobril tähistati helilooja Jaan Räätsa 90. sünniaastapäeva kontserdiga Mustpeade majas. Kontserti dirigeeris Rasmus Puur, muusikat esitasid Tallinna kammerorkester ja klaveriduo Johan Randvere ja Jakob Teppo.

Kavas oli kogu Jaan Räätsa looming, mille helilooja on kirjutanud keelpilliorkestrile: kaks kontserti kammerorkestrile ning Divertisment. Solistid Johan Randvere ja Jakob Teppo mängisid Jaan Räätsa 24 marginaali kahele klaverile.

1961, kui maailm jälgis põnevusega esimese inimese lendu kosmosesse, valmis Räätsal kontsert kammerorkestrile nr 1, millest sai kauaks rahvusvaheliselt kõige enim mängitud Eesti muusika teos.

«Võimalik, et teose saatus oleks olnud vähem kõrge lennuga, kui tollal mõjukas helilooja Hatšarturjan poleks seda kuulnud ja vaimustunud, mis mingis mõttes päästis teose, ja ka noore helilooja, kes alles alustas oma teekonda lavadele, rääkis dirigent Rasmus Puur pühenduskontserdil esitatud Räätsa kõige kuulsamast teosest.

Edasine on ajalugu. Muuhulgas jäi Jaan Räätsa tempokas, omanäoline helikeel Eesti muusikasse, filmi, telesse, raadiosse julgelt kaheks aastakümneks. «Uue Eesti vabariigi ajal on Räätsa mängitud vähem, ent viimasel ajal on hakatud teda taasavastama,» lisas solist Johan Randvere.

Randvere sõnul on Räätsa teosed eelkõige ajastumuusika. «Elujaatav ja värske, ning eelkõige keskendub tema muusika kõladele. Rääts oli ka erakordselt hea huumorimeelega ja kui püüda tema muusikat kirjeldada, siis tahmatult tuleb ette pilt, kus lava pealt räägitakse anekdoote, pidevalt uusi nalju pildudes. Kuid ta suudab lõpetada alati enne, kui saabub küllastumus,» ütles ta.

Kontsert toimus Eesti heliloojate loomingut tutvustavas «Autoritund» sarjas, mille algataja ja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

Kontsert on järelekuulatav Klassikaraadiost: https://klassikaraadio.err.ee/1608735862/kontserdisaalis-autoritund-jaan-raats-90

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles