R, 2.12.2022

Selgus Konrad Mäe preemia tänavune laureaat

Kultuuritoimetus
Selgus Konrad Mäe preemia tänavune laureaat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ludmilla Siim. Jaak Kangilaski portree (1973).
Ludmilla Siim. Jaak Kangilaski portree (1973). Foto: Repro, Muis

Tänavuse Konrad Mäe preemia pälvis maalikunstnik Ludmilla Siim retrospektiivnäituse «Olemise hetk» eest Tartu Kunstimuuseumis.

Ludmilla Siim (1938) sündis Alma-Atõs, 1945. aastal kolis perekond Eestisse tagasi. Siin lõpetas ta 1958. aastal Tartu kunstikooli ja asus samal aastal õppima maalikunsti Eesti Riiklikusse Kunstiinstituuti (lõpetas 1965).

Oli aastatel 1965ꟷ1968 kunstiõpetaja Tallinna 46. keskkoolis (praegune Tallinna Pelgulinna gümnaasium), kus innustas mitmeid õpilasi jätkama kunstiõpingutega ERKIs.

Kooli õpilaste seas olid tulevane maalikunstnik Andres Tolts (1949–2014), maali- ja hiljem videokunstnik Ando Keskküla (1950–2008), maalikunstnik Urmas Pedanik (1949) ning arhitekt, installatsioonikunstnik ja graafik Jüri Okas (1950). Aastast 1968 alustas esinemist kunstinäitustel. Aastast 1977 elab kunstnik Soomes ning kannab nime Milla Siim-Kaasinen. Soomes on ta teinud palju isiknäitusi ja esinenud ka maalidega näitustel mitmel pool maailmas.

Siimu loomingus on mõjutusi popkunstist ja hüperrealismist, hõrku figuratiivsust ning abstraktsiooni ja ka maagilise mõjuga metafüüsilist realismi. Siimu loomingu keskmes on alati olnud inimene uuenevas ja kaasaegses linnaruumis.

Ludmilla Siim on põneva elulooga kunstnik, kes on tõestanud end kui mitmekülgne autor, olles kohanemisvõimeline nii erinevates stiilides kui ka teemades. Tema loomingulises biograafias on tänaseks üle 400 teose ning enam kui nelikümmend näitust. Nüüdseks juba aastaid elades ja töötades Soomes eelistab kunstnik jätkuvalt töötada suures formaadis, keskendudes ideede ja nägemuste jõulisele väljendamisele.

Konrad Mäe nimelist medalit ja rahalist preemiat, mille väärtus on 3000 eurot, annavad alates 1979. aastast välja Eesti Kunstnike Liit, Eesti Maalikunstnike Liit ja Eesti Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapital.

Tänavu kuulusid preemia määramise žüriisse Jaan Elken ja Mari Roosvalt Eesti maalikunstnike liidust, Sten Ojavee ja Anu Vahtra Eesti kultuurkapitalist, Vano Allsalu ja Elin Kard Eesti kunstnike liidust.

Preemia pidulik üleandmine toimub täna, 1. novembril 2022 kell 17.00 Tallinna Kunstihoones.

Märksõnad
Tagasi üles