ANNA LEMMIKTALENDILE OMA HÄÄL ⟩ Eesti kunstnikud püüavad rahvusvahelisel konkursil tähtsat auhinda

Kultuuritoimetus
Copy
Skulptor ja installatsioonikunstnik Johannes Luik on huvitatud materiaalsusest.
Skulptor ja installatsioonikunstnik Johannes Luik on huvitatud materiaalsusest. Foto: Andra Orn

Seitsmendat korda toimuval Põhja- ja Baltimaade noore kunstniku auhinna konkursil (NOBA Award) lööb kaasa 26 Eesti kunstnikku, kelle teosed võistlevad 20. novembrini publikupreemia nimel. Publikuhääletusel osalemiseks tuleb anda hääl oma lemmikteosele konkursi veebilehel NOBA.ac. Rahvusvaheliselt konkursist võtab osa 79 kunstnikku Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest kokku 154 teosega.

Põhja- ja Baltimaade noore kunstniku auhind (NOBA Award) on ainulaadne rahvusvaheline konkurss, mis tutvustab Eesti Kunstiakadeemia, Läti Kunstiakadeemia, Vilniuse Kunstiakadeemia ja Helsingi Kunstiülikooli Uniarts bakalaureuse- ja magistriõppe lõpetajate loomingut. Esmakordselt osalevad sel aastal konkursil ka Kõrgema Kunstikooli Pallas lõpetajad.

Konkursi ühe algataja, kunstikeskkonna NOBA.ac eestvedaja Andra Orni sõnul annab konkursiga liitumine lõpetajatele võimaluse silma paista laiema publiku kui ka galeristidele ja kuraatorite seas ning leida uusi võimalusi rahvusvahelisel areenil.

«Lisaks suurepärasele võimalusele publikul tutvuda meie noorte talentide teostega on konkursi üheks eesmärgiks kaasata rahvusvaheliselt aktiivseid kuraatoreid ja kunstiteadlasi, kelle kaudu oleks noortel kunstnikel võimalik osa saada rahvusvahelisest kunstiväljast,» selgitab Orn. «Osalemine konkursil võib osutuda oluliseks hüppelauaks, mis toob kaasa põnevaid koostööprojekte ja võimalusi tulevikus, sest tänapäeva infokülluses on nähtavus üks olulisemaid aspekte.»

Konkursi 2022 rahvusvahelisse žüriisse kuuluvad Oslo kunstiakadeemia dekaan, MoMA New York rahvusvahelise programmi endine asejuht Sarah Lookofsky, Bergeni ülikooli kunstiakadeemia juht Frans Jacobi, Umeå kunstiakadeemia professor Per Nilsson, Islandi kunstiakadeemia rektor Fríða Björk Ingvarsdóttir, Taina Erävaara ja Dr. Vesa Taatila Turu kunstiakadeemiast, Cosmoscow' kunstiline juht ja Uus Meremaa kaasaegse kunstimuuseumi endine juht Simon Rees, Anne Klontz, Konstfacki kunstiülikoolist, Läti kunstiakadeemia professor Andris Vītoliņš, EKA galerist Pire Sova, Ieva Skauronė Vilniuse kunstiakadeemia direktor, Uniarts Helsinki õppejõud ja kunstnik Harri Monni, Margu Meinart Pallasest ning NOBA.ac kunstikeskkonna eestvedaja Andra Orn.

Brenda Purtsaki loomingu keskmeks on bioloogiline inimkeha.
Brenda Purtsaki loomingu keskmeks on bioloogiline inimkeha. Foto: Andra Orn

Uued trendid kunstimaailmas

Orni sõnul annavad konkursitööd hea ülevaate kunstimaailma trendidest ning küsimustest, mis noori autoreid painavad. «Kui mitmeid aastaid andis tooni mure looduskeskkonna hävimise pärast ning viimasel aastal oli tunda ka meid kõiki puudutanud isolatsioonist tõstatunud teemasid, siis sel aasta jäi silma teemade hägustumine pigem üldfilosoofilisteks inimlikeks küsimusteks,» täiendas Orn. Kui eestlased on konkursil esindatud kõige enam traditsiooniliste maalidega, siis näiteks Leedu ja Soome on esindatud tugevamalt hoopis skulptuuride ja installatsioonidega. Lisaks leiab teoste seast joonistusi, graafikat, fotokunsti, videoprojekte ja palju muud huvitavat.

Publikuhääletus toimub kuni 20. novembrini kunstikeskkonnas NOBA.ac, kus on võimalik tutvuda kõigi konkursil osalevate noorte kunstnike ja nende teostega. Kõige enam hääli kogunud kunstnik pälvib publikupreemia väärtuses 500 eurot.

Lisaks publikupreemiale annab Põhjamaade ja Baltikumi noore kunstniku auhinna rahvusvaheline žürii välja konkurssi Grand Prix' ja maalipreemia. Grand Prix' võitja pälvib 2000-eurose rahalise preemia. Maalipreemia laureaati tunnustatakse 1000-eurose rahalise preemiaga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles