R, 2.12.2022

Vello Vinn avab Allee uue galeriiruumi graafikanäitusega

Kultuuritoimetus
Vello Vinn avab Allee uue galeriiruumi graafikanäitusega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vello Vinn avab Tallinnas Allee-galerii uue näitusepaiga oma väljapanekuga «Multiplitseeritud».
Vello Vinn avab Tallinnas Allee-galerii uue näitusepaiga oma väljapanekuga «Multiplitseeritud». Foto: Repro

Eesti graafikakunsti elav klassik Vello Vinn avab neljapäeval, 17. novembril kell 15 Tallinnas Allee-galerii uue näitusepaiga (Uus tn 10) oma väljapanekuga «Multiplitseeritud». Väljapanek on läbilõige 21. sajandil loodud üheksast sürrealistlikust sarjast, teemadeks linn, mütoloogia ja inimene. Näituse on koostanud ja kujundanud Harry Liivrand ja see jääb avatuks kuni 8. jaanuarini 2023.

Allee galerii uute, Uuel tänaval asuvate näituseruumide avanäitus eesti ühe nimekama ja originaalsema graafiku, sürrealistliku modernismiklassiku Vello Vinna (sünd 1939) loomingust esitab läbilõike kunstniku 21. sajandil valminud töödest aastail 2001 - 2018. Vinna mängulisi ja illusionistlikke, paradoksidest, vaimukustest ja mitmetähenduslikkusest täidetud graafilisi lehti ühendab sümmeetriliselt kompositsioonisisene peegelefekt, kus pildi vasakpoolse motiivi peegelpilt on paremal poolel.

Või on hoopis vastupidi? Või on ülemine pool hoopis alumine («Kaksipidine»)? Kui see formaalne küsimus kõrvale jätta, kohtub vaataja assotsiatiivse pildimaailmaga, mille sõnum võimendub läbi sarjaprintsiibi. Detailide ümberpaigutamisega sama sarja lehtede sees sünnivad uued tähendused ning mitmekordistub sarja visuaalne efekt. Töötades nagu multiplikaator, kasutab Vello Vinn taolise mõju intensiivistamiseks meisterlikult erinevaid tehnikaid – kuivnõelatehnika kõrval läbivalt reljeeftrükki teose ruumilisuse ja kolmemõõtmelisuse efekti saavutamiseks.

Eksponeeritud üheksa sarja tööd moodustavad kontseptuaalselt ja esteetiliselt terviku, tegeledes urbanistliku keskkonna korrastamisega («Purskkaev-veetorn», «Avatud väravad», «Keskus»), ajaloo ladestustega («Kiviaeg», «Laev»), mütoloogia ja inimesega («Kujukad kujud», «Käsilane», «Mitmenäolised»). On oluline rõhutada, et kunstniku pildisisene loogika kuulub fantaasiamaailma loogikasse, käivitades omakorda meie ajus ja alateadvuses silmade kaudu tekkinud kujutluspildid – isiklikud ja ainult vaataja enda omad. Nagu on seda unenäod.

Märksõnad
Tagasi üles