R, 2.12.2022

Franz Schuberti vokaaltsükkel «Luigelaul» kõlab Pärnus, Tallinnas ja Tartus

Kultuuritoimetus
Franz Schuberti vokaaltsükkel «Luigelaul» kõlab Pärnus, Tallinnas ja Tartus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Priit Volmer
Priit Volmer Foto: Ain Liiva / Virumaa Teataja

Kolmapäeval, 23. novembril Pärnu kontserdimajas, neljapäeval, 24.novembril Estonia kontserdisaalis ja laupäeval, 26. novembril Vanemuise kontserdimajas Tartus kõlab ooperilaulja Priit Volmeri ning pianist Jaanika Rand-Sirp esituses Franz Schuberti kuulus vokaaltsükkel «Luigelaul».

Läbi aegade suurimaks laululoojaks peetava Schuberti meloodiaanne on erakordne isegi geniaalsete heliloojate seas. Schubert pani aluse kammerlaulu žanrile, kõik hilisemad laululoojad on tema loomingu seadnud endale kõrgeks eeskujuks. Saksa helilooja Robert Schumann on Schuberti kohta öelnud: «Kõik, millele langeb ta pilk, muutub muusikaks.» Schuberti muusika hingestatus ja väljendusrikkus on täidetud taevaliku õrnuse ja poeetilisusega. Tema inspiratsiooniallikaks olid kaasaegsed poeedid Wilhelm Müller, Ludwig Rellstab ja Heinrich Heine, kelle tekstidele lõi ta oma kuulsad vokaaltsüklid «Ilus möldrineiu», «Talvine teekond» ja «Luigelaul».

Schuberti viimased, 1829. aastal postuumselt kirjastatud laulud pealkirjaga «Luigelaul» oleks nagu helilooja loomingu kokkuvõte. Tsükkel koondab seitset Ludwig Rellstabi ning kuut Heinrich Heine tekstidele loodud laulu; tsükli viimase laulu teksti autoriks on Johann Gabriel Seidl. Muusikaloolaste hinnangul on Heine tekstidele loodud laulud eriti märgilised Lied’i ajaloos, sest nendes tuntav impressionistlik väljendusviis oli pea sajand oma ajast ees.

Eelkõige ooperilavalt tuntud bass Priit Volmer on pälvinud kriitikute tähelepanu kui artistlik, ilusa tämbri ja lavasarmiga mitmekülgselt andekas laulja. Tema repertuaari kuulub suur hulk tuntud ooperi- ja operetirolle, samuti on ta solistina kaasa teinud vokaalsümfooniliste suurvormide ettekannetel.

Priit Volmer on tuntud ka draamalavalt, Variuse teatri kultuuriloolistest lavastustest. Pianist Jaanika Rand-Sirp on Rahvusooper Estonia pianist-repetiitor ning Heino Elleri Nimelise Tartu Muusikakooli õppejõud ja kontsertmeister. Ta on tegev kammermuusikuna ja tunnustatud kõrgelt lauljate kontsertmeistrina, nende suurepärase abilisena ooperirollide kujundamisel.

Märksõnad
Tagasi üles