K, 30.11.2022

Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Kontsert tähistavad helilooja Galina Grigorjeva juubelit

Kultuuritoimetus
Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Kontsert tähistavad helilooja Galina Grigorjeva juubelit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Galina Grigorjeva
Galina Grigorjeva Foto: Eesti Kontsert/ Irina Parmask

Laupäeva õhtul, 26. novembril toob Eesti Kontsert «AVASTA» sarja raames fookusesse helilooja Galina Grigorjeva ning tema autoriplaadi «In paradisum», millele toodetakse kordustrükk koostöös rahvusvahelise plaadifirmaga Toccata Classics. Grigorjeva loomingut esitavad Eesti Rahvusmeeskoor, tšellist Theodor Sink, dirigent Mikk Üleoja ja Hortus Musicus.

2014. aastal Eesti Rahvusmeeskoori välja antud Galina Grigorjeva autoriplaat «In paradisum» pälvis 2015. aastal Eesti muusikaauhindade galal parima klassikaalbumi tiitli. Kontserdil kõlab meeskoori esitusel tsükkel «Nox vitae» Innokenti Annenski tekstile. See on 5-osaline teos, mille meeskooriseade valmis 2006. aastal. Kõlavad teosed koorile ja tšellole 1Бог Господь» ja «Молитва», a cappella teosed «In paradisum» ja 2022. aastal valminud «Agnus Dei2. Kõigi nimetatud teoste (või seadete) esmaesitajaks on olnud Eesti Rahvusmeeskoor.

Galina Grigorjeva looming on tähelepanuväärne oma hingestatud ja peenekoelise kõlastiili poolest. Tema muusika lähtepunktiks on meloodiline mõtlemine. Grigorjeval on tugevad seosed slaavi vaimuliku muusika traditsiooniga, aga ka vanema euroopa mitmehäälsusega. Tema muusika hingav retoorika on lähedane Pärdile, kuid isikupärase harmooniatajuga. Grigorjeva on minimalist selle sõna avaramas tähenduses. Tema teostes on palju õhku, mis annab muusikale ruumi hingata. Grigorjeva on tähelepanelik iga üksikintervalli ja intonatsiooni väljendusvõime ja tähenduse suhtes. Tema vokaalmuusikas on ülisuur tähtsus tekstivalikul, tihti kasutab ta iidseid vene- ja ladinakeelseid sakraaltekste, aga ka vanavene folkloori ja luulet.

Galina Grigorjeva on sündinud Ukrainas, õppinud Simferoopoli muusikakoolis, Odessa konservatooriumis ning lõpetanud Peterburi konservatooriumi ja magistriõppe Eesti Muusikaakadeemias. Grigorjeva loomingut on esitanud paljud tunnustatud muusikakollektiivid, see on kõlanud mainekates kontserdisaalides ja mitmetel festivalidel. Ta on Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia kahekordne laureaat (2004, 2013), pälvinud Valgetähe IV klassi ordeni (2014) ja Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia (2020).

Märksõnad
Tagasi üles