R, 3.02.2023

Eesti muusikamaastik sai souli-plaadi võrra rikkamaks!

Kultuuritoimetus
Eesti muusikamaastik sai souli-plaadi võrra rikkamaks!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lauljatar Rita Ray.
Lauljatar Rita Ray. Foto: Renee Altrov

Helilooja, laulja ja laulukirjutaja Rita Ray avaldas plaadifirma Estonian Funk Embassy hoole all oma teise kauamängiva «A Life of Its Own».

Teise albumi kirjutamist alustas Rita Ray praktiliselt kohe peale debüütalbumi esikaid. Esmased demod loost «Love Ain’t The Same» valmisid juba esimese koroonalaine ajal, kuid siis tabasid autorit katsumused.

«Samal ajal tekkisid mul päris suured probleemid häälega. Asi kulmineerus selleni, et pidin uuesti laulma õppima. Otsisin üles oma päris hääle. Tegelikult oli see hääl kogu aeg minu sees peidus. Kuid selle proovikivi taustal oli muusika loomine ja laulmine kibemagus, sest laulda oli ülimalt keeruline,» ütles Ray albumi loomeprotsessist kõneledes.

Väljakutse sundis muusikut mugavustsoonist välja - tuli keskenduda tervislikule vokaaltehnika ülesehitamisele, ikka selleks, et saaks laulda võimalikult kaua. Seetõttu on teine LP «A Life of Its Own» Rita Ray jaoks justkui tema esimene.

«See oli hirmutav tunne - kaotasin mõneks ajaks suure osa oma olemusest ja isiksusest. Laulmisest algas ju minu jaoks kõik. Laulmine on põhjus, miks muusikat üldse kirjutama hakkasin: et jutustada lugusid oma häälega ka teistele. Õnneks oli koroona-aeg mulle justkui kingitus, sest esineda ei saanud ning oli aega keskenduda oma hääle taastamisele,» avas Rita Ray kogetu tagamaid.

«Kuna häälega oli üsna pikalt kehvad lood, jõudsime bändiga neid palu väga palju mängida, enne kui tundsin, et olen vokaalselt valmis taas stuudiosse minema. Seega hakkasid need laulud kolme aasta jooksul täiesti oma elu elama,» rääkis lauljatar.

Albumile on jõudnud kolme aasta jooksul läbi elatud tunded ja juhtumised. Tegelik plaan oli plaat avaldada eelmise aasta lõpus, kuid nagu ikka - tuli elu vahele. «Läks nii nagu minema pidi. Lõppude lõpuks on kõik millegi jaoks vajalik ja praegu on mul hea meel, et see album varem välja ei tulnud,» nentis Rita Ray.

Albumi esitluskontserdid toimuvad 3. detsembril Tartus, Vanemuise kontserdimajas ja 10. detsembril Tallinnas, Alexela kontserdimajas. Rita Ray ansambliga teeb kaasa 25-liikmeline ÜENSO orkester, mida juhatab dirigent Kaspar Mänd. Tartu kontserdi järelpidu toimub baaris NAIIV. Tallinna esitluskontserdile on oodata soojendusbändi Silky Steps (endine Steps To Synapse). Järelpidu toimub endises NO99 teatrimajas.

Diivalikku souli, suitsust R&B’d ja 70ndate maiguga diskot esitav Rita Ray on tuntud oma võimsa ja liigutava hääle poolest. Autori esinemised ning stuudiosalvestused kannavad endas haruldast hingestatust. Pealtnäha õrnast neiust õhkab jõulist energiat, samaaegselt säilib tema muusikas igatsus tütarlapseliku lihtsuse järele.

Märksõnad
Tagasi üles