R, 3.02.2023

Vastuoluline režissöör on tagasi! Viaplays esilinastub Lars Von Trieri kultursseriaali uus hooaeg

Kultuuritoimetus
Vastuoluline režissöör on tagasi! Viaplays esilinastub Lars Von Trieri kultursseriaali uus hooaeg
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaader Lars von Trieri seriaalist «Kuningriik. Exodus».
Kaader Lars von Trieri seriaalist «Kuningriik. Exodus». Foto: Seriaalikaader

Viaplays esilinastub 2. detsembril Veneetsia filmifestivalil kriitikutelt sooja vastuvõtu pälvinud Lars von Trieri «Kuningriik. Exodus». Lars von Trieri kauaoodatud teoses saavad kokku seletamatud sündmused ja üleloomulikud jõud. Seriaali kaks esimest ja taastatud hooaega on Viaplays juba vaadatavad.

Sarjaga «Kuningriik. Exodus» jätkab ja lõpetab Lars von Trier oma 1990. aastatel kultussarja seisusesse tõusnud teose. See on kummituslugu Kopenhaagenisse ehitatud haiglast, kus kurjus ajab juuri ja arstiteadus heitleb päevast päeva iseendaga, kus rootslased kiruvad taanlasi ning kus müstiline ja seletamatu seguneb õuduse ja huumoriga.

Kolmandas hooajas kohtub vaataja Kareniga (Bodil Jørgensen), kes jätkab sealt, kus proua Drusse eelmises osas lõpetas. Kummituslikust telesarjast «Kuningriik» mõjutatud kuutõbine Karen püüab haigla hukust päästmiseks leida vastuseid hulgale kummalistele küsimustele. Ühel õhtul, kui Karen magama läheb, avastab ta end üllatuslikult haigla eest. Värav Kuningriiki on taas avanemas.

Suured nimed

Seriaalis lööb kaasa hulk Taani ja Rootsi filmitähti: peaosas on Bodil Jørgensen ning Lars Mikkelsen, kes mängib konflikte pelgavat ülemarst Pontopidani. Pontopidani sekretäri, proua Svendseni rollis on Birthe Neumann. Nikolaj Lie Kaas mängib läbi põlenud arst-resident Filip Naverit ning Nicolas Bro on portjee Bulder. Kuningriigi verivärskeid nõudepesijaid mängivad Jesper Sørensen ja eritellimusel valminud robot.

Ghita Nørby on taas kunagise anestesioloogi Rigmor Mortenseni rollis ja kunagist arst-resident Judithit mängib Birgitte Raaberg. Henning Jensen on tagasi haigla juhi Bobina ja õde Camillat mängib taas Solbjørg Højfeldt. Teineteist leiavad taas ka Peter Mygindi Mogge ja Søren Pilmarki kehastatud resident Krogshøj ehk Krogen. Laura Christensen naaseb Mona rolli ja äsja PÖFFil elutööpreemia pälvinud Udo Kier kehastab Suurt Venda.

Rootsi kinotäht Mikael Persbrandt mängib ülemarst Helmer nooremat, keda tuntakse ka Halmerina ja kelle isa on kurikuulus Stig Helmer, keda kehastas sarja esimestes hooaegades mälestusväärselt Ernst Hugo Järegård. Tuva Novotny mängib Annat, neuropsühholoogi, kes aitab Helmer nooremal haiglaellu sisse elada ja veendub, et kõik läheks plaanipäraselt. Maailmakuulus Alexander Skarsgård astub rootslaste advokaadi rolli, mille ta päris oma isalt Stellan Skarsgårdilt, kes kehastas «Kuningriigi» teises hooajas samuti advokaati. Ida Engvoll mängib häkker Kallet.

Sarjas «Kuningriik. Exodus» teevad kaasa ka David Dencik, Anders Mossling, Asta August, Jens Albinus, Vic Carmen Sonne, Danica Curcic, Charlotte Sieling, Cyron Melville, Paul Hüttel ja Stig Hoffmeyer.

Vana uueks

Nagu varemgi, kirjutas Lars von Trier ka selle hooaja stsenaariumi koos Niels Vørseliga ning seoses sarja «Kuningriik. Exodus» ekraanile jõudmisega taastati ka «Kuningriigi» esimesed kaks osa, et tuua kõik hooajad nii uute kui vanade fännide ette korraga ja kvaliteetselt. Taastatud «Kuningriik I» ja «Kuningriik II» on nüüd Viaplays üleval.

Lars von Trieri «Kuningriik. Exoduse» toovad ekraanile Viaplay ja DR. Sarja produtsent on Zentropa Entertainments, kaasprodutsendid Film I Väst, Zentropa Sweden ja Ginger Pictures. Sari valmis tänu Nordisk Film & TV Fondi toetusele, kaasprodutsent ja toetaja oli BNP Paribas Fortis Film Finance, sarja loomist toetas Euroopa Liidu meediaprogramm «Loov Euroopa». Rahvusvaheline levitaja on TrustNordisk.

Märksõnad
Tagasi üles