Vaata: «Kuulsuse narride» filmi esimene reklaamirull

Kultuuritoimetus
Copy
Eduard Bornhöhe teosel «Kuulsuse narrid» põhineva mängufilmi uusversioon.
Eduard Bornhöhe teosel «Kuulsuse narrid» põhineva mängufilmi uusversioon. Foto: Robert Lang

Eduard Bornhöhe teosel «Kuulsuse narrid» põhinev mängufilm Salomon Vesipruuli ja Jaan Tatika seiklustest ja sekeldustest esilinastub uue aasta alguses – film jõuab kinokavadesse üle Eesti 13. jaanuariks. Täna avalikustati ametlik treiler.

Filmi režissööri Ain Mäeotsa sõnul jõuab kinolinale ehe komöödia, mille peategelaste saamatusele ja unistustele saab nii kaasa elada kui ka kaasa tunda. «Nende julgus katsetada ja ebaõnnestuda on hämmastav, aga nad on veendunud, et utoopilistest ideedest võib sündida midagi suurt.»

Stsenarist Ott Kiluski hinnangul on Bornhöhe tekstid juba kindlustanud koha Eesti filmiklassikas Kromonovi, Valtoni ja Meri «Viimse rekliikvia» näol. «Lisaks ajaloolistele jutustustele oli Bornhöhel ka annet huumoriks. Seda näitab tema jutustuste kogu «Tallinna narrid ja narrikesed», mille parim lugu ongi «Kuulsuse narrid». Kiluski sõnul mäletab tema generatsioon telelavastust armastatud näitleja-duoga, aga nooremad seda enam ei tea. «Just väärtuslik algmaterjal oligi põhjuseks, miks otsustasime selle loo uuesti tänapäevases kvaliteedis ja filmilikult jäädvustada, et humoorikat teost ka uutele põlvkondadele tutvustada.»

«Kuulsuse narrid» pidulik esilinastus Tallinnas toimub 9. jaanuaril, Viljandi esilinastus 11. jaanuaril ja Tartu esilinastus 12. jaanuaril.

Eduard Bornhöhe samanimelisel jutustusel põhinev mängufilm «Kuulsuse narrid» viib vaataja aega, kus eestlaste rahvuslik iseteadvus oli alles tärkamas. Komöödia peategelasteks on mehed, kelle rinnus pakitseb soov oma rahvale midagi igavikulist kinkida – olgu selleks siis õhus lendav imemasin või maakeeli kirja pandud väärtkirjandus.

Kolkakülast saabub tillukesse provintsilinna Saalomon Vesipruul, kes pärast mitmeid põrumisi erinevates ametites otsustab läbi lüüa vabakutselise kirjanikuna. Ta rendib endale väikese toakese pesunaisest üksikema Agnese tagasihoidlikus elamises. Paraku pole Vesipruuli üllad kavatsused määratud teostuma, sest oma kutsumusse sisse elades tuleb tal tutvust teha oma naabri – looduseuurija ja leiutaja Jaan Tatikaga. Saatuse tahtel ja paljude iseäralike juhtumiste tõttu ei sünni siit suurt ja südamlikku sõprust, vaid risti vastupidi – otsatu vastastikune vihkamine. Olukorda ei tee sugugi lihtsamaks seegi, et Saalomon korteriperenaises oma muusat näeb. Tatikal on Agnesega sootuks omad plaanid ja nende nimel on ta valmis tulest ja veest läbi minema. Sortsu õli valab tulle ka liiakasuvõtjast Värdi, kel samuti kahtlaselt tihti Agnese juurde asja. Ka Agnesel on omad soovid ja unistused – leida armastus, kes suudaks olla isaks tema väänkaelast pojale.

«Kuulsuse narrid» on film kõrgetest püüdlustest rasketel aegadel. Lugu sellest, kuidas utoopiliste ideaalide teostumine võib takerduda kõige maisematesse asjadesse ja mis seal salata – ka ande ja vaimse ettevalmistuse puudumisse.

Filmis mängivad Karl Robert Saaremäe (Saalomon Vesipruul), Veiko Porkanen (Tatikas), Maiken Pius (pesunaine Agnes), Ott Sepp (Värdi), Saara Nüganen, Marian Heinat, Loviise Kapper, Argo Aadli, Margo Mitt, Vallo Kirs, Margus Jaanovits, Guido Kangur, Stefan Kristofer Soeson, Ott Raidmets, Tiit Sukk ja Jüri Lumiste.

Filmi režissöör on Ain Mäeots, stsenarist Ott Kilusk, operaator Mihkel Soe ja kunstnik Karoliina Kull. Filmi produtsendid on Kristian Taska ja Adeele Tähemaa Taska Filmist («O2», «Fred Jüssi. Olemise ilu», «Klassikokkutulek», «Apteeker Melchior») ning Tanel Tatter ja Veiko Esken Apollo Film Productionsist («Talve», «Vanamehe film», «Apteeker Melchior»). Filmi levitab Hea film.

Filmi valmimist toetavad Viljandi Linnavalitsus, A. Le Coq, Apotheka, Cramo, DHL, Fazer, The Brick Coffee Roastery, Muster, Apollo TV, Kanal 2, Postimees ja Puumarket.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles