Küllap oleme kõik ühel või teisel moel kogenud, et alkohol teeb imesid: meelitab ka kõige tuimemast, melanhoolsemast ja introvertsemast inimesest välja operetliku kergemeelsuse ja seikluslikkuse, äratab pealtnäha omadusteta mehes või naises suure poeedi, filosoofi, maailmaparandaja, püstijalakoomiku, tantsulõvi, ralliässa, ujumisentusiasti, grupiseksi spetsialisti...
Aga samas teame ka, et tee alkoholi juurde on sirge, mõnusalt allamäge ja peaaegu mööda punast vaipa, ent rada selle juurest minema enamasti väga kurviline, pime, porine ja ülesmäge ning sageli sootuks traagilisel moel spiraalse trajektooriga.
Kaks humanitaarse taustaga noort naist – Keiu Virro ja Piret Põldver – avaldasid hiljuti teineteisest sõltumatult sel teemal isiklikel kogemustel põhineva raamatu. Virro räägib oma teest alkoholi (täpsemalt veini) juurde, Põldver nii enese kui ka mitme teise püüdlustest pääseda sellest eemale.
Põldveri teose probleemipüstitus ja intriig tõukuvad asjaolust, et alkohol on kujunenud lahutamatuks ning igati normaliseeritud osaks meie elustiilist; et me elame kultuuris, kus täielik karskus ei ole eriti cool ega tehtav. Aga mida ikkagi teha siis, kui juua enam ei taha ega/või tohi, aga joomata olla ei saa?
«Hoog» on välisilmelt suhteliselt kirev ja õhuke, ent sisult tume ja tummine teos. See koosneb üldjoontes kahest osast: jutustuse formaadis ilukirjanduslikust tekstist, mis on väidetavalt tõukunud autori enesekaemusest, ning kaheksast intervjuust anonüümseks jäävate alkohoolikutega, kel on õnnestunud oma sõltuvus (vähemalt ajutiselt) kontrolli alla saada.