Täna esietendub draamateatris uus muusikalavastus «Café Théâtral»

Kultuuritoimetus
Copy
Viire Valdma lavastuses «Café Théâtral».
Viire Valdma lavastuses «Café Théâtral». Foto: Heikki Leis

Lavastaja Karmo Nigula ütleb lavastuse kohta nii: «Sul on võimalus korraks põgeneda kõige eest ja siit väljudes õnnelikumalt eluga edasi minna.»

Algne idee teha Draamateatris lavastus, kus muusikal oleks kandev osa, sündis näitleja Karmo Nigula peas. Selle mõtte edasiarendamiseks koondus väike töögrupp, arutelude käigus jooksis läbi mitmeid lahendusi kuni Hendrik Toompere jr-i ettepanekul valiti välja kabaree-suund. Lavastuse sisulisse ülesehitamisse kaasati lavastusdramaturgina Andrus Kivirähk, kes aitas laulunumbrite tegelaskujud välja joonistada ning tekstiga varustada.

Karmo Nigula: «Muusikavalikul alustasime 1930. aastate tuntud ja tundmatutest lugudest, hiljem läks see valik tublisti laiemaks. Meie mõtteks sai mitte esitada laule originaaltekstidega, vaid kirjutada uued sõnad, mis kasvaksid välja sellest, mida näitlejad tahavad publikule öelda. On ka üldisema sõnumiga lugusid, kuid enamiku puhul on näitlejad ise andnud sisendi, millest võiks nende esitatav lugu rääkida.»

Kuid mis see «Café Théâtral» siis õieti on? Ühes südalinna keldris kogunetakse igal õhtul, et end avada laulu ja muusikaga. Kabareelavale astuvad tundlikest tundlikemad, sarmikatest sarmikamad ja pöörastest pöörasemad! Café Théâtral oma uksed kõigile, sest praegu on parimad ajad, praegu on halvimad ajad, on tarkuse aeg, on rumaluse aeg, on Valguse ajastu, Pimeduse ajastu, meeleheite talv ja lootuse kevad. Meil on kõik alles ees, meid ei oota mitte midagi, me läheme kõik taevasse, me läheme otse põrgusse. Kõike on liiga palju, kõike on liiga vähe! Ja see kõik toobki meid Café Théâtrali.

Karmo Nigula: «See õhtu võiks pakkuda vaatajale vabadust olla võrdne võrdsete seas. Kui sa sisened Café Théâtrali maailma, siis oled sa siin koos meiega, siin pole sa kunagi üksi, vähemalt mitte nii üksi kui tavaliselt, ja see on juba suur asi. Sul on võimalus korraks põgeneda kõige eest ja siit väljudes õnnelikumalt eluga edasi minna.»

«Café Théâtral»

  • Idee autorid, lavastajad Karmo Nigula ja Hendrik Toompere jr
  • Dramaturg Andrus Kivirähk
  • Laulusõnade autorid Laur Lomper, Andrus Kivirähk, Kairi Kruus, Teele Pärn, Vaiko Eplik, Ülle Kaljuste, Karmo Nigula
  • Kunstnik Illimar Vihmar
  • Kostüümikunstnik Kärt Ojavee
  • Kostüümikunstniku assistent Carmen Kremm
  • Valguskunstnik Sander Aleks Paavo (Ugala teater)
  • Liikumisjuht Villiko Kruuse
  • Lauluõpetaja Kaire Vilgats

Laval Viire Valdma, Ülle Kaljuste, Hilje Murel, Teele Pärn, Tõnis Niinemets, Tõnu Kark, Rein Oja, Raimo Pass, Laine Mägi, Karmo Nigula, Hendrik Toompere jr

Bänd Kristjan-Robert Rebane, Madis Muul, Marten Altrov, Ahto Abner

Tagasi üles