Lõpu algus! Täna õhtul esietendub Paide Teatri trupi viimane lavastus

Kultuuritoimetus
Copy
«OAAS» on selle Paide Teatri, mis sai alguse 1. augustil 2018 ning mis lõppeb 31. detsembril 2022, viimane lavastus.
«OAAS» on selle Paide Teatri, mis sai alguse 1. augustil 2018 ning mis lõppeb 31. detsembril 2022, viimane lavastus. Foto: Paide Teater

«OAAS» on selle Paide Teatri, mis sai alguse 1. augustil 2018 ning mis lõppeb 31. detsembril 2022, viimane lavastus. Aga ometi ei ole see lavastus lõpust, lõppemisest või lõpetamisest, vaid kohtumisest, koosolemisest ja hetkesse jõudmisest.

Paide Teatri kunstilise juhi ja lavastaja Jan Teeveti sõnul räägib lavastus hetkest enne lõppu, hetkest, kus pole sugugi võimatu, et lõpu asemel saabub midagi hoopis muud. «Kujutage ette! Kaks sõpra on terve õhtu juttu ajanud. Ehk midagi söönud. Joonud pudeli või paar veini. Ja otsustavad siis, et kõik, tänaseks aitab. Minnakse koridori. Üks aitab teisele palitu selga, lubatakse peagi jälle näha. Aga siis peatutakse uksel. Viivuks. Veel üks jutt. Veel üks mõte, mis vajab jagamist. Ja teine. Ja viies. Ja nii möödub kolm, neli tundi, mida ei kajasta ükski protokoll. Neli tundi, mis on korraga ajast väljas ja ometi – aja tuum,» sõnab lavastaja.

Paide Teatri näitleja Maria Paiste sõnul on lavastuse üks kese kohtumine: «Oaas ei ole kunagi lõpp-punkt, see on kohtumiste kesktee, kus saavad kokku kõik need, kes on teel. OAAS on peatuspaik, hetk ajas ja ruumis, kus kohtuda.»

OAAS avab oma väravad vaid viiel õhtul – 8., 9., 10., 14. ja 15. detsembril.

Lavastust inspireerivad Lou Reedi, Laurie Andersoni, Patti Smithi, Nick Cave’i, Karl Ristikivi ja mitmete teiste tekstid; altarimaalid ja missad; lavastuses osalejate lood ning Ameerika telekanalite talk show’d; kohtumised ja kohtamised ühes väikelinnas keset Eestit ning muidugi kõik stseenid Tšehhovi näidenditest, kus juuakse teed.

Lavastaja Jan Teevet, lavastusdramaturgid Oliver Issak ja Kai Valtna, kunstnik Kairi Mändla, kunstnik-etendaja Taavi Teevet, helikunstnik Kenn-Eerik Kannike, valguskunstnik Siim Reispass ja videokunstnik Maria Elisaveta Roosalu.

Etendajad Maria Paiste, Johannes Richard Sepping, Kirill Havanski, Laura Niils, Johanna Vaiksoo, Liisbeth Kala, Germo Toonikus, moosekandid Mihkel Kirss, Madis Kirss, Gert Pajuväli ja Madis Aesma (Ans. Andur).

OAASI loomises osalevad ka Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia 15. lennu ja Lavakunstikooli 31. lennu tudengid ning veel hulk inimesi, ilma kelleta ei oleks OAASi loomine võimalik.

Tagasi üles