R, 31.03.2023

Tartu Linnaraamatukogus on väljas näitus maailma kirjandusauhindadega pärjatud teostest

Kultuuritoimetus
Tartu Linnaraamatukogus on väljas näitus maailma kirjandusauhindadega pärjatud teostest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu Linnaraamatukogu.
Tartu Linnaraamatukogu. Illustratsioon: .

Alates 29. detsembrist saab Tartu Linnaraamatukogus vaadata raamatunäitust «Kuldsulega kirjutatud: maailma kirjandusauhinnad 2018–2022», mis annab ülevaate viimase viie aasta olulisematest maailmakirjanduse preemiatest ning kirjanikest ja teostest, mis on nende vääriliseks hinnatud. Välja on pandud nii auhinnatud teoste eestikeelsed tõlked kui ka originaalkeeles eksemplarid.

Näitusel on välja toodud 24 erinevat preemiat. Osa neist on rahvusvahelised nagu Nobeli, Bookeri, Dublini preemiad, mis võimaldavad kandideerida rahvusest sõltumata, osa on kitsalt ühe keeleruumi kirjandusauhinnad nagu Saksa Büchneri preemia või Rootsi Augustipreemia ning osa kitsalt teatud riikide kodanikele jagatavad nagu Pulitzer, mida saavad pälvida vaid Ameerika kodanikud. Eraldi rühma moodustavad žanripreemiad – nagu ulmeauhinnad Nebula ja Hugo. Teadlikult ei ole näitusele kaasatud laste- ja teadmiskirjanduse preemiaid.

Kirjandusauhindade ajalugu algab 20. sajandi alguses Nobeli (1901) ja Goncourt`i (1903) preemiaga. Nimetatud kaks auhinda on tänapäevani oma ihaldusväärsuse säilitanud, kusjuures üks neist annab kirjanikule eluaegse finantsvabaduse ja teine marginaalsed 10 eurot.

1917. aastal anti USA-s esmakordselt välja Pulitzeri preemia ja 1923. aastal Saksamaal Georg Büchneri auhind. 1969. aastal anti välja esimene Bookeri auhind ja seejärel toimus 1970. aastatel tõeline kirjandusauhindade plahvatus. Kõiki tänapäeval väljaantavaid auhindu kokku lugeda on pea võimatu.

Kirjandusauhinnad asutati kirjandusliku tipptaseme tunnustuseks ja see on üks peamisi auhindamise eesmärke ka täna. Kuigi kirjanduspreemiate ja enim müüdud raamatute nimekirjad ei lange kokku, mõjutavad auhinnad raamatute läbimüüki ja tõlgete arvu.

Eesti keelde tõlgitakse praegu enim Briti kirjandusauhindade (Booker, Costa, Dublin) võitjaid ning Põhjamaade kirjanduspreemiate (Augustpriset, Finlandia) võitjaid.

Näituse koostas Tartu Linnaraamatukogu kogude põhjal raamatukoguhoidja Annika Hramov. Väljapanekut saab vaadata 25. jaanuarini.

Märksõnad
Tagasi üles