Ilmunud on uurimus loomadest keskaegse Liivimaa ühiskonnas ja kunstis

Kultuuritoimetus
Copy
«Loomad keskaegse Liivimaa ühiskonnas ja kunstis».
«Loomad keskaegse Liivimaa ühiskonnas ja kunstis». Foto: Raamat

Eesti keskaja asjatundjate Juhan Kreemi, Ivar Leimuse, Anu Männi ja Inna Põltsam-Jürjo sulest on Tallinna Ülikooli kirjastuse sarjas «Acta Universitatis Tallinnensis» ilmunud raamat «Loomad keskaegse Liivimaa ühiskonnas ja kunstis».

Sellega on esmakordselt Eesti keskaja ajaloo näitelavale tõstetud loomad – nii reaalselt eksisteerinud kui ka fantastilised elukad. Käsitletakse inimeste suhtumist loomadesse, loomade mitmesuguseid kasutusviise ning loomade kujutamist ja nende sümboolseid tähendusi kunstis.

Raamatust saab teada, kuidas reguleeriti loomadega seonduvat keskaegsetes õigusnormides, milline oli hobuste roll Saksa ordus, milliseid eksootilisi ja kodumaiseid loomi valiti diplomaatilisteks kingitusteks, milline oli loomade tähtsus siinsete hansalinnade kaubanduses, millised loomad jõudsid eri seisuste toidulauale ja kuidas neid serveeriti. Eesti ja Läti kunstiteoste näitel käsitletakse loomakujutiste olulisust keskaegse inimese mõttemaailma peegeldajana ning religioossete ja humoorikate-õpetlike sõnumite edastajatena.

Tartu Ülikooli keskaja professori Anti Selarti sõnul avab nimekate Eesti ajaloolaste raamat lugejale mineviku põneva maailma, kus loomad olid inimestele palju lähemal kui tänapäeval: «Veohärjad ja hammustajad koerad, kullatud paabulind pidulaual ja elus hirv kingituseks, kallihinnaline sõjaratsu ja altaripildile maalitud lohe – lai teemavalik ja paeluv käsitlus haaravad kaasa iga ajaloohuvilise ja loomasõbra.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles