L, 25.03.2023

Täna heisatakse esmakordselt lipud eesti kirjanduse päeva auks

Kultuuritoimetus
Täna heisatakse esmakordselt lipud eesti kirjanduse päeva auks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti kirjanduse päeva tähistatakse Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäeval, 30. jaanuaril. Pildil kirjaniku kuju Tallinnas Tammsaare pargis.
Eesti kirjanduse päeva tähistatakse Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäeval, 30. jaanuaril. Pildil kirjaniku kuju Tallinnas Tammsaare pargis. Foto: Mihkel Maripuu

Alatus tänavusest on riiklikus tähtpäevade kalendris uus lipupäev. 30. jaanuar on eesti kirjanduse päev, millega väärtustatakse eesti kirjanduse tüvitekste ja tänapäeva kirjandust ning pööratakse tähelepanu kirjanike rollile Eesti kultuuris ja ühiskonnas. Eesti kirjanduse päeval tunnustatakse ka aasta kirjandusõpetajat ning toimub mitmeid sündmusi üle Eesti.

Päev algab lipu heiskamisega Pika Hermanni tornis kell 8.36. Eesti kirjanduse päeva puhul tunnustatakse koostöös Emakeeleõpetajate Seltsiga valitud aasta kirjandusõpetajat. Tunnustuse annab välja president Alar Karis Kuberneri aias pärast lipu heiskamist.

Kultuuriminister Piret Hartman ning haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas avavad kell 11 Narva rongijaamas reisiraamatukogu eesti kirjandusteostega. Raamatukapi sisu hakkab kureerima Narva Keskraamatukogu, esimesed teosed kappi toovad ka kultuuri- ning haridus- ja teadusminister.

Raamatukappi avalikus ruumis esitletakse ka Uus-Veerenni kvartalis. Esimene sealse kogukonna jaoks loodud lugemisnurgale hooandja on neuroteadlane Jaan Aru, kes on ka ise mitme populaarse raamatu autor. Uus-Veerenni pargis asuvast avalikust raamatukapist leiab esmaspäevast alates nii tema enda teose «Loovusest ja logelemisest», A. H. Tammsaare loomingut ning Jaan Aru lugemissoovitused.

Eesti kirjanduse päeva puhul on erandkorras esmaspäevasel päeval avatud ka kõik kirjanike muuseumid, kus toimuvad ka mitmesugused sündmused. Tammsaare muuseum Vargamäel avab eesti kirjanduse päevaga oma terve nädala kestva «Kirjanduse pidunädala», mille programmis on nii kohtumised kirjanikega, konverents kui ka rahvamatk.

Vikerraadios kõlavad kogu eesti kirjanduse päevale eelneva nädala eetris kirjanike mõtteterad. Vikerraadio ja ERR-i kultuuriportaali koostöös saavad kõik anda oma hääle kümnele parimale taasiseseisvunud Eestis ilmunud eesti ilukirjandusteosele.

Rahvusraamatukogu Eesti kirjanduse päeva programm algab vahetult peale maja avamist kell 10.15, kuid peamised sündmused leiavad aset alates kella 15.00-st, mil alustab tööd laste ja noorte välkraamatukogu ning kella 16.00-st astuvad publiku ette tunnise luulekavaga Värske Rõhu 6 autorit: Triin Ugandi, Talvike Mändla, Andreas Kübar, mortimer, Elisabeth Heinsalu, Reijo Roos. Päeva lõppakordiks saab silmapaistva kirjanduse tutvustamine. Kell 18.00 alustatakse RaRa kirjandussaate «RäRa: räägime raamatutest» avaliku salvestusega. Vestlussaates võetakse ette luuleantoloogia «Armastuse planeet» ja Jonathan Littelli «Eumeniidid», Robert Galbraithi «Tintmust süda» ja vähemalt üks üllatusraamat, mis selgub kohapeal.

Koostöös firmaga Artist kõlavad kaubanduskeskustes ja kauplusekettides eesti kirjanike tsitaadid, mida esitavad Ariadne, Joonas Hellerma, Anu Lamp Lottena, Mihkel Mutt ja Nublu.

Sotsiaalmeedias jagamiseks algatab Vabariigi president sõnumiketi Artur Alliksaare (kelle sünnist möödub aprillis 100 aastat) luuleridade ning üleskutsega jätkata sõnumiketti oma sõnamänguga.

Lastekirjanduse keskuse ja saatkondade koostöös toimub ühislugemine. Sel aastal kutsub Lastekirjanduse keskus üles lugema koos Andrus Kivirähki raamatu «Sirli, Siim ja saladused» 25. peatükki. Kel raamatut käepärast ei ole, siis Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehelt leiab teksti nii eesti, inglise, läti, leedu, sloveenia, ungari, prantsuse, hispaania kui ka vene keeles.

Tammsaare 145. sünniaastapäeval pakub Tartu Elektriteater oma vaatajatele võimaluse veeta terve päeva kirjandusklassiku teoste põhjal valminud filmide seltsis.

Haapsalus on tõlkija ja luuletaja Adam Cullen kutsunud õhtuks oma raamatupoodi Pagu külla.

Tallinna linn annab koostöös Tallinna Kirjanduskeskuse ja Eesti Kirjanike Liiduga kell 16 Tallinna Raekojas välja Tammsaare romaanipreemia.

Ohtrasti erinevaid sündmusi toimub ka raamatukogudes ja koolides. Enda sündmust sotsiaalmeedias jagades julgustame kasutama teemaviidet #eestikirjandusepaev.

Sündmuste poolest paistab silma Pärnu, kus eesti kirjanduse päeva tähistamiseks on seljad kokku pannud raamatukogu, linnavalitsus ja Pärnu Kirjandusfestival, ühisloomes on korraldatud kohtumisi kirjanikega, kontsert ja mõndagi muud.

Tallinnas lõpetab eesti kirjanduse päeva algusega kell 17.00 eesti kirjanduse disko. Mõte sündis sellest, et eesti kirjandus ei esine meie kultuuris ainult kirjalikul kujul, vaid on alati olnud seotud ka muusikaga, alates regilaulust ja rahvalaulikutest, lõpetades kuulsate «Viimse reliikvia» ja teiste lauludega. Diskol kuulebki eesti muusikat, mis põhineb eesti luuletekstidel. DJ-puldis astuvad üles üles Jan Kaus, Urmas Vadi ja Keiti Vilms. Disko toimub Tammsaare pargis Tammsaare monumendi ees, sest 30. jaanuaril on ka A. H. Tammsaare 145. sünniaastapäev.

Lisainfot eesti kirjanduse päeva ja toimuvate sündmuste kohta leiab aadressilt www.kul.ee/eesti-kirjanduse-paev, www.kirjanduskeskus.ee, https://www.facebook.com/eestikirjandusepaev

Märksõnad
Tagasi üles