Eesti kirjanduse päeval loe sellest, kuidas Vargamäel tegelikult elati

Kultuuritoimetus
Copy
Ka Vargamäe Andres laenas talu ostmiseks suurema osa vajaminevast summast.
Ka Vargamäe Andres laenas talu ostmiseks suurema osa vajaminevast summast. Foto: Arvo Meeks/Lõuna-eesti Postimees

30. jaanuaril tähistab Eesti esmakordselt eesti kirjanduse päeva ja seda lipupäevana.

Seda kaunist päeva tähistatakse ka Ugalas. Sel puhul jagavad oma lugemissoovitusi Ugala loominguline juht Tanel Jonas, dramaturg Liis Aedmaa ning lavastajad Andres Noormets, Taago Tubin ja Ringo Ramul.

Tanel Jonas: «Kui te olete ihanud heita pilku tüviteksti lavatagusesse maailma, siis see on õige raamat. Saate teada, kes oli Vargamäe Andrese prototüüp ja kas Polla käis ka tegelikult teispere akende all kükitamas. Väga naksakas retk «Tõe ja õiguse» esimese osa reaalsest elust pärit algmaterjalide ja inimeste juurde. See raamat on Jaak Urmeti «Andres, Pearu, Vargamäe. Tõde ja õigus päriselu«.»

Ugala dramaturg Liis Aedmaa
Ugala dramaturg Liis Aedmaa Foto: Silver Kaljula

Liis Aedmaa: «Mina soovitan lugemiseks teost, mida olen ilmselt eesti kirjandusest kõige rohkem kordi uuesti kätte võtnud, läbi lugenud ja iga kord jälle pisarateni naerda saanud. Selleks on Mihkel ja Tanel Tiksi «Ja kui teile siin ei meeldi...» – romaan 1980. aastate koolielust, mida iseloomustavad pidevad sekeldused rangete õpetajatega, pioneeriks olemine, ühiskasulik töö, punased pidupäevad ja absurdsed loosungid. Iseäranis soovitan seda kõikidele tänapäeva lastele ja noortele, kui teid huvitab, milline nägi välja teie vanemate kooliaeg.»

Andres Noormets: «Martin Algus «paranemine» — luuleraamat nagu romaan. väga rikas ja kujundlik tekst, mis kannab sügavusi ja tundeid, mida igapäevaselt jutuks ei võeta, millest võib olla ei räägitagi. koos martiniga vaadates näeb mõndagi uut siin ilmas, nii mõnigi vana asi keerab ette oma nähtamatu või varjuspüsinud poole. tõeliselt teraapiline lugemiskogemus.»

Taago Tubin: «Minu soovituseks on Mehis Heinsaare «Kadunud hõim». Värske teos, milles Mehis Heinsaare maagiline jutustamisoskus on vormunud gootilike sugemetega õudusromaaniks. Peamiseks tegevuspaigaks Soomaa, mis peale selle romaani lugemist ilmselt kunagi enam endisena ei tundu. Kirjutatud pillava ja nauditava lopsakusega ja töötab nagu film.»

Ringo Ramul: «Viimasel ajal on mitmelt poolt kosta olnud, et Eesti kirjandusmaastikule on saabunud uus tähelepanuväärne autor. Võtsin kuulduste tuules tema eelmise aasta lõpus ilmunud novellikogu ette ja see lugemine oli väga haarav, elus, puudutav ja valus. Kuigi need maailmad on kohati ebamugavad ja armutud, on pärast neis käimist klaarim olla. See autor on Lilli Luuk ja teos «Kolhoosi miss».»

Tagasi üles