L, 25.03.2023

Gori terviseks: Eesti viljakaima karikaturisti auks avatakse näitus

Kultuuritoimetus
Gori terviseks: Eesti viljakaima karikaturisti auks avatakse näitus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ei ole teemat, mida Gori pliiats ei pilaks.
Ei ole teemat, mida Gori pliiats ei pilaks. Foto: Filmikaader / Filmivabrik

Filmimuuseumis on alates 4. veebruarist avatud näitus «Gorikatuur». Näitus «Gorikatuur» on põhjalik väljapanek Eesti viljakaima karikaturisti Vello Agori ehk Gori (1894 - 1944) loomingust tema elu eri etappidel.

Gorit teadsid tänu tema loomingule Eesti Vabariigis kõik. Ta jõudis elu jooksul teha igapäevaste karikatuuride kõrval ka vinjette, maale, koomikseid, šarže, illustratsioone, esineda kodustel ja rahvusvahelistel näitustel. Läbi tema iroonilise ja kohati ka sarkastilise kujutluslaadi näeme omaaegse Eesti Vabariigi varjul olnud aspekte. Ning ehkki Gori pidas end rohkem ajakirjanikuks, oli ta tegelikult üks oma aja paremini tasustatud kunstnikke.

Näitusel saab näha Eesti Kunstimuuseumi graafikakogust esmakordselt vaatajateni toodud pilte Gori isiklikest joonistusalbumitest. Gori loomingut saab vaadelda paralleelselt Eesti riigi pöördeliste sündmustega, mis mõjutasid tuhandete teiste eestlaste kõrval otseselt ka tema traagilist saatust.

Näitus on valminud koos dokumentaalfilmiga «Gorikaturist» (režissöör Raimo Jõerand). Filmikatkendeid ja pikemaid intervjuulõike saab vaadata ka näituse videoekraanilt. Film «Gorikaturist» linastub veebruarikuus ka Filmimuuseumi kinosaalis. Seansid toimuvad 4.02 kell 16, 5.02 kell 16 ja 23.02 kell 18.

Märksõnad
Tagasi üles