Eesti Noorsooteatri lavale jõuab Günter Grassi «Plekktrumm»

Kultuuritoimetus
Copy
Joosep Uus Eesti Noorsooteatri lavastuses «Plekktrumm».
Joosep Uus Eesti Noorsooteatri lavastuses «Plekktrumm». Foto: Targo Miilimaa

Taavi Tõnisson toob 5. veebruaril Eesti Noorsooteatris publiku ette Günter Grassi romaanil «Plekktrumm» põhineva lavastuse noortele ja täiskasvanutele. Romaani dramatiseerija on Priit Põldma, mängivad Joosep Uus, Ingrid Isotamm (külalisena), Steffi Pähn, Tiina Tõnis, Anti Kobin, Mart Müürisepp, Andres Roosileht ja Hardi Möller (külalisena).

Günter Grassi «Plekktrumm» ilmus Saksamaal 1959. aastal ja tekitas saksa lugejas esialgu kummastust, sest romaan oli tugevalt poliitiline ja kombineeris erinevaid stiile, žanre ja jutustamisviise. Ometigi moodustus sellest inimolemise alustalasid raputavast romaanist Grassi käsitluses eriskummaline tervik ning järgmise aastakümne keskpaigaks leidis see tunnustust nii Saksamaal kui ka mujal maailmas. Tänaseks on «Plekktrummist» kujunenud üks Teise maailmasõja kriitilise mõistmise võtmetekstidest.

«Paradoksaalsel kombel on see inimajaloos alati nii olnud, et ideaalide nimel me loome ja hävitame, loome ja hävitame. Kui ohtlikud on ühiskondlikud ideaalid, kui nendes puudub inimlik mõõde? «Plekktrumm» annab näo ja hääle oma aja lõksu jäänud väikestele, tavalistele inimestele,» ütles lavastaja Taavi Tõnisson.

Tõnissoni sõnul on romaanis kirjeldatud probleemid samad ka praegu: geopoliitiline ärevus ja ühiskondlik lõhenemine, igatsus uue maailmakorra järele, demokraatia devalveerumine, ekstremismi ja populismi tõus, äärmuslik sotsiaalne kihistumine, autokraatia ja diktatuuri taasteke. Ühiskond on samamoodi tugevas väärtushinnangute kriisis, sest kõik see, mida pärast II maailmasõda hakati üles ehitama, ei paista enam kehtivat.

«Plekktrummi» peategelane Oskar on selliste aegade tulemus ja kvintessents. Ta sünnib armukolmnurgas olevate vanemate isiklike egotsentriliste probleemide puntrasse ja otsustab elada teistmoodi – vabana kõigist tabudest, kompleksidest, ideaalidest ja ideoloogiatest. Oma kolmandal sünnipäeval otsustab Oskar, et suuremaks ta enam ei kasva. Sünnipäevakingiks saadud plekktrummi põristades ei lase ta end millelgi häirida, ta teab, mida tahab, ja teeb, mida vaja, et oma tahtmine saavutada…

«Kaheksa näitlejat – kaheksapealine koor või bänd – mängivad kõiki tegelasi. Lisaks sõnateatri vahenditele kasutame ka visuaalteatri vahendeid (muu hulgas objekti- ja nukuteatrit) ja elavat muusikat näitlejate esituses,» ütles Tõnisson. «Nagu romaan, saab ka lavastus olema omalaadne sümbioos erinevatest žanritest, mängulaadidest ja loojutustamisviisidest, mille kandvaks jõuks on mäng, totaalne manipulatsioon kõige ja kõigiga.»

«Plekktrummi» dramaturg on Priit Põldma, lavastaja Taavi Tõnisson, kunstnik Rosita Raud, helilooja ja -kujundaja Markus Robam, laulusõnade autor Peeter Volkonski ning liikumisjuht ja koreograaf Ingmar Jõela.

Mängivad Joosep Uus, Ingrid Isotamm (Karlova Teater), Steffi Pähn, Tiina Tõnis, Anti Kobin, Mart Müürisepp, Andres Roosileht, Hardi Möller (külalisena).

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles