Täna jõuab Eestis esmakordselt lavale Verdi ooper «Jeanne d’Arc»

Kultuuritoimetus
Copy
Elena Brazhnyk nimiosalisena Giuseppe Verdi ooperis «Jeanne d’Arc».
Elena Brazhnyk nimiosalisena Giuseppe Verdi ooperis «Jeanne d’Arc». Foto: Siim Vahur

Täna jõuab Rahvusooperis Estonia lavale Giuseppe Verdi ooper „Giovanna d’Arco“, mis Marco Gandini lavastuses kannab pealkirja «Jeanne d’Arc». Verdi varasest loomeperioodist pärinev teos etendub Eesti publiku ees esmakordselt. Lavastuse muusikajuht on Arvo Volmer, dekoratsioonikunstnik Italo Grassi, kostüümikunstnik Anna Biagiotti, valguskunstnik Rasmus Rembel, koreograaf Mehis Saaber, koormeister Heli Jürgenson.

Osades astuvad üles: Jeanne d’Arc – Elena Brazhnyk või Olga Mykytenko (Ukraina), Kuningas Carlo – David Esteban (Itaalia/Ecuador) või Mehis Tiits, isa Giacomo – Rauno Elp või Leonardo Neiva, Talbot – Priit Volmer või Raiko Raalik, Delil – Mart Madiste või Heldur Harry Põlda.

Lavastaja Marco Gandini sõnul on tegemist Verdi vaieldamatu meistriteosega, mida võib ooperi asemel nimetada ka vokaali ja orkestriga eksperimenteerivaks lüüriliseks draamaks. «Selles teoses on eriline särisev jõud, mis vaheldub ootamatult südamesse tungiva siirusega. Just vastandused ja muutumised annavad teosele selle dünaamilisuse ja erilisuse,» toob lavastaja välja.

Lisaks ebatavalisele muusikale teeb lavastuse atraktiivseks keskaegne visuaal ja müstiline keskkond, kus naissõdalasest Jeanne d’Arc seisab silmitsi ebakompetentsete meeste keskse maailmaga, mis heidab ta kõrvale niipea, kui tema ülesanne saab täidetud.

Tagasi üles