P, 2.04.2023

Eesti esiettekandele jõuab Erkki-Sven Tüüri «Deep Dark Shine»

Kultuuritoimetus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Erkki-Sven Tüür
Erkki-Sven Tüür Foto: Gunnar Laak

17. märtsil toovad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Eesti esiettekandele Erkki-Sven Tüüri teose «Deep Dark Shine». Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdisaalis kõlab ka Tüüri üks enimmängitava teoseid «Action.Passion.Illusion», mille viimane osa valmis 30 aastat tagasi Tallinna Kammerorkestri esimeseks kevadkontserdiks.

«Kui Tõnu Kaljuste kutsus aastal 1993 kokku Tallinna Kammerorkestri, soovis ta minult saada lühikest ja efektset orkestripala. Nii sündis «Väike kevadine avamäng», millest hiljem sai «Illusion» – tundsin kohe pärast esiettekande kuulamist, et see võiks olla lõpulugu kolmeosalises tsüklis. Kirjutasin aeglase osa «Passion» ja seejärel alustava osa «Action». Praegu on see kolmik koos „Insula desertaga" mu enimmängitavate heliteoste hulgas terves maailmas, küll kontserdilavadel, küll erinevate balletilavastuste osadena,» meenutab teose sündi Erkki-Sven Tüür.

Tüüri menuteose «Action.Passion.Illusion» osad valmisid kiiresti ning samal aastal tõid Tallinna Kammerorkester ja Tõnu Kaljuste need esiettekandele. Nüüd kõlab teos Tallinna Kammerorkestri 30. sünnipäevakontserdil.

Tallinna Kammerorkestri, asutatud 1993. aastal, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil «Adam’s Lament», mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles