Eesti Maalikunstnike Liit avab täna ülevaatliku näituse «Valge Laev II»

Kultuuritoimetus
Copy
Eesti Maalikunstnike Liidu ülevaatlik näitus «Valge Laev II».
Eesti Maalikunstnike Liidu ülevaatlik näitus «Valge Laev II». Foto: Plakat

Eesti Maalikunstnike Liit avab 14. märtsil kell 17 Kadrioru Galeriis ülevaatliku näituse «Valge Laev II», mis jääb avatuks kuni 29. aprillini.

Näituse kuraator on Tiiu Rebane, näitusel osalevad kunstnikud: Vano Allsalu, Toomas Altnurme, Stanislav Antipov, Ivi Arrak, Herlet Elvisto, Pille Ernesaks, Evi Gailit, Anne-Mai Heimola, Eva Jänes, Saskia Järve, Kai Kaljo, Anniki Kari, Erki Kasemets, Kaie Kal, Liis Koger, Kaili Angela Konno, Andres Koort, Liisa Kruusmägi, Piret Kullerkupp, Maret Suurmets Kuura, Andro Kööp, Tiia Külv, August Künnapu, Vilen Künnapu, Mati Kütt, Maria Lapteva Sidljarevitš, Kaie Luik, Philiph Arvo Luik, Ivika Luisk, Helle Lõhmus, Andrei Maksimjuk, Margus Meinart, Lilian Mosolainen, Anu Muiste, Peeter Must, Karl-Kristjan Nagel, Ulvi Oro, Riin Pallon, Tiiu Pallo-Vaik, Mall Paris, Per William Petersen, Sirje Petersen, Lii Pähkel, Imbi Rahumaa, Piret Rohusaar, Ingmar Roomets, Mari Roosvalt, Uno Roosvalt, Rait Rosin, Leho Rubis, Kamille Saare, Valev Sein, Margus Sorge Tiitsmaa, Аnatoli Strahhov, Kätlin Stahl, Ursula Sõber, Santa Zukker, Karl-Erik Talvet, Tiina Tammetalu, Edgar Tedresaar, Olga Tobreluts, Maris Tuuling, Heli Tuksam, Katrin Valgemäe.

Valge laev oli 1860. aasta paiku Tallinna lähistel prohvet Maltsveti uskumustes laev, mis pidi tulema ja viima usklikud paremale maale. Teoloogi ja kultuuriloolase Riho Saardi järgi mainivad varasemad allikad maltsvetlaste uskumist ime läbi Jeruusalemma jõudmisest või pilve ootamisest, mis neid ära viiks. Maltsvetlastest saati on valge laev muutunud Eesti kultuuris tugevaks kujundiks, tähistades oodatavat ja loodetavat pääsemist, mis võib ka tulemata jääda.

Ajaloolisi paralleele on nähtud nii Esimese maailmasõjaaegses Inglise laevastiku ootuses kui Teise maailmasõja aegse massilise põgenemisega üle Läänemere (peamiselt Rootsi) kui ka Nõukogude aja alguses katkenud sidemete taastamise järel Eesti ja Soome vahel kurseerinud laevadega Vanemuine (1965-66), Tallinn (1966-1980) ja Georg Ots (1980-2000).

Parvlaev Estonia uppus 28. septembri öösel 1994 reisil Tallinnast Stockholmi. Hukkus vähemalt 852 inimest.

Valget laeva võib Eesti kultuuris pidada nii mütoloogiliseks sümboliks kui puht esteetiliseks kujundiks; nii ajalooliselt küllastunud märgiks kui reaalseks objektiks. Kindlasti on aga kunstnikel olnud vabad käed interpreteerimaks teemat vastavalt isiklikule autorimõttele ja nii on näitus omalaadse allegoorilusega avaldamas omamütoloogia keskset maailmataju ning lahtikirjutamas alateadvuse draivereid. Stockholmi Eesti Majast tagasi saabunud teosed moodustavad Tallinna galeriis hõlmava maali-installatsiooni ja muudavad ekspositsiooni tundeliseks ettekandeks etteantud teemal.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles