Rail Balticu raudteetrassi läbi matkanud Hanna Samoson: olin kui liikuv pihikamber!

Ralf Sauter
, ajakirjanik
Copy
Seljakotiga raudteerändur Hanna Samoson rändas mööda raudteetrassi sombusel sügisel.
Seljakotiga raudteerändur Hanna Samoson rändas mööda raudteetrassi sombusel sügisel. Foto: Madis Veltman

Režissöör Marianne Kõrveri eksperimentaalne dokumentaalfilm «Trail Baltic. Väljasõit rohelisse» vaatab kibemagusalt tagasi kunstnik Hanna Samosoni retkele mööda Rail Balticu raudteekoridori, mille ehitus lõikab läbi paljude inimeste elust.

Kaks kuud on aega välja kolida, ütleb punaste juustega naisterahvas, kes elab keset loodust nagu paradiisiaias. «Mina olen siin elanud kümme aastat, mees veel kauem. Ma arvan, et varsti peab hakkama kolima,» mõtiskleb ta hapul toonil, käed vestitaskutesse surutud. Selle maja asemele, kus ta on tervitanud sugulasi-sõpru ja kogunud vahvaid perekondlikke mälestusi, ehitatakse kiirraudtee, mida ootab või kardab iga eestlane: Rail Baltic.

See kolima valmistuv koduomanik on üks paljudest tegelastest selle aasta kõige omanäolisemas ja eksperimentaalsemas Eesti dokumentaalfilmis «Trail Baltic. Väljasõit rohelisse», mille peakangelane on kunstnik Hanna Samoson. Samoson tegi 2020. aastal 12 päevaga umbes 220 kilomeetri pikkuse matka mööda Rail Balticu plaanitavat raudteetrassi. Sellel teekonnal, millest Samoson tegi Levilasse otseülekande GoPro kehakaameraga, kohtas ta jahimehi, ajakirjanikke ja poliitikuid, aga ka maaelanikke, kelle kodudest hakkab Rail Baltic massiivse raudpüütonina läbi lõikama.

Tagasi üles