K, 7.06.2023

Rahvusooperis Estonia esietendub reedel kaks lühiballetti

Kultuuritoimetus
Facebook Twitter
Comments
Balletilavastus «Must / Valge».
Balletilavastus «Must / Valge». Foto: Veljo Poom/Rahvusooper Estonia

Rahvusooperis Estonia esietendub reedel, 24. märtsil balletilavastus «Must / Valge», mis toob publiku ette Katarzyna Kozielska ja Serge Lifari lühiballetid. Puhta tantsukeele otsinguil sündinud lavastuse muusikajuht on Kaspar Mänd. Lavastuse I osa kostüümikunstnik on Marja-Liisa Pihlak, valguskunstnik Rasmus Rembel, II osa seadis lavale Charles Jude, lava ja kostüümid kujundas Maurice Moulène.

Lavastuse I osa «Open Door» («Avatud uks») koreograafi, lavastaja ning dekoratsioonikunstniku Katarzyna Kozielska (Poola) sõnul sai abstraktse tantsulavastuse loomine alguse George Bizet’ muusikast ning Sigmund Freudi psühhoanalüüsist. «See on minu nägemus moraalist, naudingutest ja elu edasiviivatest stiimulitest. Selle taga on soovide ja ihade lõputu võitlus selle üle, mis on õige ja mis vale. Ent elamiseks vajame neid kõiki,» avab Kozielska oma lavastuse tagamaid.

«Must / Valge» II osas on võimalik nautida kuulsa Ukraina päritolu Prantsuse koreograafi Serge Lifari poolt Édouard Lalo muusikale loodud lühiballetti «Suite en blanc» («Süit valges»), mille on Estonia lavale seadnud Serge Lifari fondi nõukogu liige Charles Jude (Prantsusmaa).

«Suite en Blanc» sündis 1943. aastal Serge Lifari soovist näidata prantsuse balletikoolkonda koos erilise Lifari stiiliga nii ebatavalistes arabeskides kui ka art deco ajastust pärit poosides.

«Pariisi Ooperi balletitrupp oli toona Serge Lifari juhtimisel oma kunstilises kõrgpunktis ning Lifar lõi kõik need variatsioonid spetsiaalselt Pariisi Ooperi balletitähtede jaoks,» selgitab Jude.

Lühiballetis «Open Door» soleerivad Ami Morita ja William Newton või Anna Roberta ja Jevgeni Grib. Teistes osades Madeline Skelly, Ketlin Oja, Nadežda Antipenko, Marjana Fazullina, Abigail Mattox, Laura Maya, Ali Urata, Joel Calstar-Fisher, Marcus Nilson.

Lühiballetis «Suite en Blanc» tantsivad Nanae Maruyama, Ana Maria Gergely, Karina Laura Leškin, Marta Navasardyan, Lena Scherer, Cristiano Principato, Anna Roberta, Ami Morita, Nanae Maruyama, Jordan London, Akane Ichii , William Newton, Jevgeni Grib.

Laval on Eesti Rahvusballett ja Rahvusooper Estonia orkester.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles