GALERII Tallinna Kammerorkester tähistas kontserdiga lähenevat sünnipäeva

Kultuuritoimetus
Copy

Läinud nädalavahetusel andsid EMTA suures saalis kontserdi Tallinna Kammerorkester ja Saksa tippviiuldaja Florian Donderer. Tähistati orkestri 1. aprillil saabuvat 30. sünnipäeva ning Eesti heliloojatest kõlas kontserdil Tõnu Kõrvits ja Veljo Tormis.

Tõnu Kõrvitsa muusika kõlab paljude kodumaiste kollektiivide esituses, ent kõige tihedamat koostööd on ta teinud Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Viimased on esiettekandele toonud Kõrvitsa viimaste aastate suuremad teosed koorile ja kammerorkestrile: «Tiibade hääl» (2022), «Sei la luce e il mattino» (2019), «Moorland Elegies» (2015), «Paabeli jõgede kaldail» (2014), «Seitsme linnu seitse und» (2009/2012), «Kreegi vihik» (2007). Kammerorkestri esituses on mõni Kõrvitsa esiettekanne kõlanud iga paari aasta tagant: «Passacaglia» (2021), «Nocturanus» (2019), «Head ööd» (2019), «Flow, my tears» (2017), Tallinna Kammerorkestri 20. sünnipäevaks loodud «Laul sõpradele» (2013) ning sel kontserdil kavas olnud «Labürindid» (2010) jpm.

Kontserdi avaloona esitasid Florian Donderer ja Tallinna Kammerorkester Veljo Tormise naiskooritsükli «Talvemustrid» keelpilliseade. Seade sarjale andis Tormis nime «Reminiscentia», nimetades seda meenutuseks, unistuseks, mälestuseks möödunust, hüvastijätuks oma loominguga, tagasivaateks elule. «Looduspiltide» seade keelpilliorkestrile valmis 2009. aastal ning «Reminiscentia: Talvemustrid» esiettekanne toimus 2010. aastal Naissaarel Omari küünis.

Nädalavahetusel koos Tallinna Kammerorkestriga kontserdi andnud Florian Donderer on rahvusvaheliselt hinnatud kammermuusik, solist, kontsertmeister ja dirigent. Ta on nimeka ansambli Signum Quarteti liige ning Eestis kõige paremini tuntud Eesti Festivaliorkestri kontsertmeistrina.

Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Kollektiivi asutaja, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil «Adam’s Lament», mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Tagasi üles