L, 3.06.2023

Selgusid «LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023» nominendid

Kultuuritoimetus
Facebook Twitter
Comments
Alisson Kruusmaa
Alisson Kruusmaa Foto: Kristi Tüvi

Nüüdismuusika preemiale «LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023» esitasid muusikakollektiivid, -organisatsioonid ja eraisikud tänavu 54 helitööd 38lt heliloojalt.

Konkursi žürii koosseisus Märt-Matis Lill (Eesti Heliloojate Liidu ja konkursi žürii esimees), Talvi Hunt (interpreet), Johanna Mängel (Klassikaraadio), Kaspar Mänd (dirigent) ja Jüri Reinvere (helilooja, möödunud aasta laureaat) valis välja nominendid:

 • Alisson Kruusmaa, “Akordionikontsert”
 • Andrus Kallastu, "Udu troop"
 • Arash Yazdani, “Hurreh”
 • Elis Hallik, "Like a Swan"
 • Elo Masing, "Tiktaalik roseae"
 • Krõõt-Kärt Kaev, "Schablonen"
 • Liisa Hõbepappel, “First Step, Last White”
 • Madli Marje Gildemann, “Transpiration”
 • Maria Kõrvits, "Lace"
 • Riho Esko Maimets, "Bubble"
 • Tatjana Kozlova-Johannes, "söövitab.tuhk"
 • Tõnu Kõrvits, "Tiibade hääl"
 • Ülo Krigul, “Süntesaatorikontsert”

Aastal 2022 preemia pälvinud Jüri Reinvere kommenteerib: «Eesti muusika on kestvalt maailma muusikalavadel tähelepanupunktis, sest erakordse ajaloo ja arengutee kaudu on meil esindatud üsnagi kirev stiilisuundade kaleidoskoop, mitte monostiilsus, mis meie põhja- ja lõunanaabritele pigem omane.»

«Tervikuna võib öelda, et eesti heliloomingu hetkeseis on rõõmustavalt kõrgetasemeline ja mitmekesine. Preemiale esitati palju teoseid, kusjuures nende hulgas oli ka mitmeid ulatuslikke suurvorme. On selgelt näha, et eesti nüüdismuusika on muutunud järjest enam rahvusvaheliseks - aina rohkem on heliloojaid, kes tegutsevad Eestist väljaspool või teevad koostööd välismaiste kollektiividega,» lisab žürii esimees Märt-Matis Lill, kelle teos 1Orkestriprelüüdid» osutus samuti väljavalitute hulka, kuid Lill taandas oma teose nominentide nimekirjast.

«LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023» nominentide tutvustus on Klassikaraadios 18. ja 25. aprillil kell 21 saates «Nyyd-muusika».

Konkursi eesmärk on juhtida tähelepanu silmapaistvatele Eesti heliloojatele, kelle looming väärib rahvusvahelist kõlapinda. Laureaat pälvib 6000 eurot ning klaasikunstnik Mare Saare trofee. Preemia antakse välja 28. aprillil Estonia kontserdisaalis festivalil Eesti Muusika Päevad «Hing ja Vaim».

Varasematel aastatel on autasu pälvinud heliloojad Liisa Hirsch, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Märt-Matis Lill, Rasmus Puur ja Jüri Reinvere. Lisainfo võiduteoste kohta on leitav Eesti Heliloojate Liidu kodulehel.

Eesti Muusika Päevad (EMP) algavad 26. aprillil ning kestavad kuni 7. maini Tallinnas, Tartus ja Laulasmaal. 12 päeva vältaval festivalil tuleb Eesti tippkollektiivide esituses esiettekandele 22 uudisteost Eesti heliloojatelt. Kontserdid on osaliselt jälgitavad ka videoülekannete vahendusel EMPi kodulehel.

Festivali kunstilised juhid Helena Tulve, Timo Steiner ja Märt-Matis Lill on suunanud Tallinna ja Tartu kontsertprogrammidesse erinevad rõhuasetused kahe teemaga «Hing ja Vaim». Pealinnas kulgeb selleaastane festival hinge ja hingamise lainel, Tartus saab vaimu nii toita kui ka vabaks lasta. Teemad juhatavad otsapidi sisse järgmise aasta festivalile, mis toimub esmakordselt tervikuna ülikoolilinnas Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi raames.

«LHV uue heliloomingu Au-tasu» korraldaja on Eesti Heliloojate Liit. Konkursi partnerid on Eesti Muusika Infokeskus, Klassikaraadio ja ERR. Preemiafondi toetab LHV.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles