Allee galeriis on avatud Rumeenia kaasaegse maastikumaali näitus

Kultuuritoimetus
Copy
Rumeenia kaasaegse maastikumaali näitus «Maalitud aed / Painted Garden».
Rumeenia kaasaegse maastikumaali näitus «Maalitud aed / Painted Garden». Foto: Harry Liivrand

Tallinnas Allee galeriis on avatud Rumeenia kaasaegse maastikumaali näitus «Maalitud aed / Painted Garden», mis jääb avatuks kuni 3. maini. Näituse kuraator on Harry Liivrand.

Näitus tutvustab Eesti galeriides esimest korda Rumeenia maalikunsti. Meie ees on läbilõige 21. sajandi II kümnendi 20 maalija loomingust, kusjuures iga kunstnikku esindab üks teos. Kõik eksponeeritavad teosed kuuluvad Rumeenia ühe tuntuma botaanikaaia, 1968. aastal Jibou linnas avatud botaanikaaia kaasaegse kunsti kogusse ning tegelevad ühel või teisel viisil aiamaastiku jäädvustamise ning tõlgendamisega.

Läbi aegade on aedade kujundamine olnud üks esteetilise keskkonna rajamise levinumaid viise. Prantsuse korrapärase struktuuriga pargid, inglise romantilised pargid, metsapargid, koduaiad on olnud sajandeid inspiratsiooniallikaks ka maalikunstnikele. Neid erinevaid aiavorme näeme rumeenia maalijate töödes, kusjuures aia- ja pargikultuuri visualiseerimist tõlgendavad nad peamiselt realistlikumas ja impressionistlikumas laadis, kuid samuti fotorealistlikus stiilis. Kõrvuti vabaõhumaaliga on juba ateljees maalitud kompositsioonid, topograafiliselt määratletavate paikade kõrval fantaasiamaastikud või aedadega seostatavad traditsioonilised elemendid, nagu lillebuketid ja lillepeenrad. Tundelisus, muljelisus ja genius loci otsimine on seda väljapanekut kõige paremini iseloomustavad väärtused.

Näitusel esinevad: Cornel Ailincai, Radu Serban, Radu Pulbere, Horea Pastina, Christian Porumb, Marcel Lupse, Constantin Raducan, Andrei Campan, Teodora Chinschi, Gabriela Anitei, Crina Antonescu, Ioan Augustin Pop, Dorel Gaina, Lucian Muntean, Alexandru Antonescu, Iona Antoniu, Blanca Alina Pop, Mihai Sarbulescu, Adriana Elian ja Eugen Moritz.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles